Milyen csepegtető leolvasztási rendszerrel rendelkezik a hűtőszekrénye?

A cseppmentes leolvasztási rendszerek minden hűtőszekrényméretben és a belső rekeszek számában megtalálhatók. Általában gazdaságos, vonzó megjelenésű modellek. Az automatikus leolvasztás azonban nem csodaszer. Az ilyen hűtő-fagyasztó készüléket rendszeresen, például évente egyszer ki kell kapcsolni, ki kell öblíteni és ki kell szárítani. De ez nem a jégről szól, hanem a tisztaságról. Nézzük meg közelebbről a csepegtető leolvasztó rendszer felépítését és működését.

Hűtőszekrény építése csepegtető rendszerrel

A cseppfagyasztó hűtőberendezések alkatrészenkénti kialakításúak:

  • kompresszor;
  • hűtőközeggel töltött kondenzátor (cikk-cakkos cső a hátsó falon) – a hőt ezen keresztül vezetik ki a külső térbe;
  • kapilláris cső (ebben a csőben a gáznemű hűtőközeg folyadékká kondenzálódik);
  • az elpárologtató (csövek belül) elnyeli a hőt a belső kamrákból, és lehűti azokat;
  • egy relé, amely képes szabályozni a hőmérsékletet.

a hűtőszekrény csepegtetőrendszerének működési diagramja

A hűtési folyamatok hatékonyságának javítása érdekében a hűtőszekrény belseje bélelt szigetelőanyaggal. A hűtőszekrény belső térfogata nem árul el semmilyen műszaki elemet és méternyi csövet, a falak simaak.

Az Ön tájékoztatására! Az új hűtő-fagyasztó modellek kijelzővel vannak felszerelve, amelyek tájékoztatást nyújtanak a belső hőmérsékletről. Itt a beállított üzemmód pontossága +/- 0,5 fok.

hogyan működik a csepegtető-fagyasztó rendszer

A hűtőtérben lévő nedvesség a hátsó falon kondenzálódik, amelynek hőmérséklete sokkal alacsonyabb, mint az összes többi tárgyé a belső térben. A lejtős leolvasztó csúszdák a vizet egy tartályba vezetik, és kifelé ürítik. Technikailag ez a folyamat a következőképpen zajlik.

  1. A kompresszor a hűtőközeget (amennyiben az gáz) nyomás alá helyezi a kondenzátorba.
  2. A kapilláriscső a hűtőközeget folyékony, kissé tömörített folyadékká kondenzálja.
  3. Ezután az elpárologtatón keresztül halad át. A környező térből származó hőt az anyag elnyeli, így lehűlés következik be.
  4. Miután elegendő hőt vett fel, az anyag forrni kezd, és az utóhűtőbe távozik. Itt a hűtőközeg teljesen visszaalakul gázzá.
  5. A hűtőszekrényben mindig van nedvesség a levegőben. Amikor a motor elindítja a ciklust, az elpárologtató lesz a leghidegebb felület a fülkében. A nedvesség „hó” formájában rakódik le rajta. Amikor a motorciklus véget ér, a fagy elkezd olvadni és lefolyik.
Víznyílás a csepegtető leolvasztó rendszerben

A víz a hűtőszekrény hátsó falán kifolyik egy speciális nyíláson keresztül

A fal alján, a fal közepén van egy speciális nyílás, ahol a víz távozik, és a motor feletti tartályba kerül. A kompresszor működése során keletkező hő hatására ez a víz időszakosan elpárolog a környezetbe kerül. Ez a ciklus naponta többször megismétlődik. Bizonyos értelemben a hűtőszekrény is működik párásítóként.

A hűtő-fagyasztó gondozása csepegtető rendszerrel

Néhány felhasználót megzavar a hűtőszekrény hátsó falának megjelenése, amely időnként vizet csöpögtet. Megpróbálják feltörölni a vizet, vagy sietve hívják az ügyfélszolgálatot. Ez valójában egy tervezett, gondosan kiszámított folyamat, és semmit sem kell tenni ellene.

Nem kell aggódnia amiatt, hogy egy ilyen készülék kézi leolvasztást igényel, mert a csepegtető rendszer elég jól megtervezett. Az egyetlen dolog, amire gondolnia kell, hogy rendszeresen tisztítsa meg a víztartályokat, amelyek a vizet tartják, mivel néha hajlamosak eltömődni.

Hogyan kell tisztítani a hűtőszekrényt?

Ehhez lásd a tartály tisztítására vonatkozó részletesebb utasításokat. Általában egy spriccelő vagy finom drótot használnak a tisztításhoz. Ezek a segédeszközök segíthetnek eltávolítani a lyukakba szorult szennyeződéseket.

NoFrost hűtők

Létezik egy másik modern működési elv is, amely a „No frost” rendszer. e. fagy nélkül. A működési elv némileg eltérő, bár bizonyos tekintetben hasonló. Az ilyen rendszerű hűtőszekrények kompresszorral és hátsó hűtőbetéttel rendelkeznek, de az ilyen készülékben az alacsony hőmérsékletet a hidegrekeszben a hűtőszekrényen keresztül osztják el beépített ventilátorok. Ezek a ventilátorok egyenletesen osztják el a hideget a kamrában. A hátsó panelt páralecsapódás borítja, de ez sokkal ritkábban fordul elő.

A két leolvasztó rendszer összehasonlítása

Ahhoz, hogy világosabb képet kapjunk arról, hogy miben különbözik a két rendszer, meg kell vizsgálnunk az egyes rendszerek előnyeit és hátrányait. A cseppmentes leolvasztási rendszer előnyei:

  • az ilyen modellek a megfizethető kategóriába tartoznak;
  • Széles modellválaszték – minden ízlésnek megfelelő választás van;
  • az egységek kellően nagy rekeszekkel vannak felszerelve;
  • Az ilyen leolvasztási rendszerrel ellátott hűtőszekrények kevesebb villamos energiát fogyasztanak;
  • csendes működést biztosít.

A hűtőszekrény csepegtető leolvasztási rendszere

A csepegtető leolvasztási rendszer hátrányai:

  • a fagyasztók nem rendelkeznek ezzel a lehetőséggel;
  • A kamera belsejének hátsó paneljét állandóan jégréteg borítja;
  • Ez a leolvasztási folyamat gyakoribb leolvasztást igényel, mint a fagymentes változat;
  • a hűtőláda alsó és felső részének hőmérséklete néhány fokkal eltérhet.

A No-frost rendszer előnyei:

  • Nagyon kevés karbantartást igényelnek;
  • A hőmérséklet egyenletesen oszlik el az egész rekeszben;
  • egy ilyen rendszer jelenléte a fagyasztórekeszben jelentősen megkönnyíti a hűtőszekrény használatát;
  • megszakítás után a hőmérséklet a rekeszben gyorsan visszaáll;
  • Van egy gyorsfagyasztási funkció;
  • Gyakorlatilag nincs kondenzvíz a szekrény hátulján.
Nincs Frost rendszer

No Frost rendszerű hűtő-fagyasztó építése

A No Frost rendszer hátrányai:

  • Ezek a modellek nem túl tágasak;
  • az ilyen hűtőszekrények drágábbak;
  • A No-frost rendszer számos alkatrészből áll, ami azt jelenti, hogy technikailag nagyobb a valószínűsége a meghibásodásnak;
  • az ilyen modellek több villamos energiát igényelnek;
  • A rendelkezésre álló modellek némelyike elég zajos.

Low Frost hűtőszekrények

Újdonság a háztartási gépek piacán – Low Frost rendszerű hűtőszekrények. Ez az a hely, ahol a Az automatikus leolvasztás új módszere. A fagyasztó párologtatóval való felszerelésének innovatív megközelítéséről van szó.

A Bosch mérnökei voltak az ötletgazdák. Jelenleg számos márka, például a Siemens, a Gorenje és az AEG ilyen rendszert épít be hűtőszekrényeibe.

Az alapötlet az, hogy a párologtató egyenletesen oszlik el a fagyasztórekesz teljes külső felületén. Ez egyenletesen elosztott belső hideget, gyors fagyasztást és kiváló minőségű tárolást eredményez. A második előnye a működés közben felhalmozódó hó minimális mennyisége.

alacsony fagyás rendszer

Melyik leolvasztó rendszer a legjobb

Bármilyen automatikus leolvasztó rendszer jobb, mint a saját készítésű változat. A felhasználónak nem kell figyelnie a jég felhalmozódását, és nem kell eltávolítania azt. Magától értetődik, hogy minél drágább a hűtőszekrény modellje, annál kifinomultabb a leolvasztó rendszer és az egyéb fogyasztói kényelmi funkciók.

Alig van már olyan hűtőszekrény, amely kézi leolvasztást igényel. De ha a kérdést a megtérülés szempontjából nézzük – a kézi leolvasztás nem is olyan rossz. Ezt az eljárást évente csak egyszer vagy kétszer kell megismételni. Az árkülönbség pedig nem az automaták javára szól: a hűtőszekrény teljes élettartama alatt nem térül meg.

Ha a cseppmentes és a No Frost rendszer között választ, tudnia kell, hogy az előbbi megbízhatóbb, de gyakrabban kell leolvasztani. A második kényelmesebb, de a megbízhatóság szempontjából a leggyengébbnek bizonyult.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 1
  1. Bianka Veres

    „Milyen típusú csepegtető leolvasztási rendszert alkalmaz a hűtőszekrényed? Szeretném megtudni, hogy automatikus vagy manuális leolvasztást kell-e végeznem a hűtőszekrény tisztántartásához. Köszönöm előre is a választ!”

    Válasz
Hozzászólások hozzáadása