2022-től minden gyártott autót kötelező lesz sebességkorlátozóval felszerelni. Ez a követelmény egyelőre csak az Európai Unió területére vonatkozik.
A Biztonságos Európai Utak Tanácsa olyan törvénytervezetet dolgozott ki, amely kötelezővé teszi, hogy a 2022-től forgalomba kerülő összes járművet intelligens sebességkorlátozóval szereljék fel. A rendszer rendelkezik majd egy olyan mechanizmussal, amely a közúti jelzőtáblák és a navigációs rendszerek alapján információt szerez az egyes útszakaszok megengedett sebességéről.
Ha a járművezető megpróbálja túllépni a sebességhatárt, az elektronika egy speciális hangjelzéssel és a fordulatszám csökkentésével megakadályozza ezt a műveletet. A balesetek megelőzése érdekében olyan nem szabványos helyzetekben, amelyek a sebességhatár túllépését igénylik, a járművezetőnek továbbra is engedélyezik a sebességhatár túllépését. Ehhez élesen le kell nyomnia a gázpedált, és a manővert a felügyeleti rendszer éles és éles hangjelzésére kell végrehajtania.
A törvényhozók szerint az új nagysebességű rendszerek telepítése átlagosan 30%-kal csökkenti a balesetek számát, és 15 év alatt több mint 10 000 halálesetet előz meg. A törvényjavaslatot egyelőre az Európai Bizottság hagyta jóvá, és az Európai Parlament jóváhagyására vár. A találkozót 2019 szeptemberére tűzték ki. A szabályozott sebességkorlátozások mellett a tisztviselők azt szeretnék elérni, hogy az autók „felismerjék” az útburkolati jeleket és automatikusan fékezzenek.
Mi véleményed erről? Örülnél, ha az autók automatikusan befolyásolnák a sebességet, vagy inkább megtartanád a választási szabadságot a vezetés közben?
Betháborodnak a gyermekeid a felismerő autórendszerrel ellátott közlekedési járművekben utazva?