Mivel a házi audio rajongók száma évről évre nő, nem csoda, hogy egyre több házi hangszórót látunk. Aki szereti a jó hangzást, az soha nem fog beletörődni a lapos, tompa „hangzásba”, a rosszul hangolt hangvisszaverődésekbe és a hangelnyelésbe. Ebben a cikkben egy példát fogunk megvizsgálni egy kézzel épített rendszerre, hogy saját kezűleg építsen egy hangsávot otthonába.
Soundbar konstrukció
A soundbar egy hang akusztikai rendszer, egyedi igényekre összeállítva. Gyakran egy DAC (központi hangprocesszor) van a készülékben a hangfalakból, amelyek már. A DAC eltávolításához és az összeszerelt rendszerbe történő beszereléséhez szükségesek a megfelelő ismeretek (a forrasztópáka szerkezetének és működésének ismerete).
A soundbar úgy néz ki, mint egy lapos téglalap alakú panel, amely képes helyettesíteni a masszív hangszórókat és szatellitjeiket.
A szóban forgó hangszórórendszer működési elveinek jobb megértéséhez értsük meg, hogy pontosan miből áll:
- Először is, ez maga a játékos – természetesen az egész rendszer alapját képezi. Ezért sok szakértő azt ajánlja, hogy megbízható és technológiailag fejlettebb modelleket válasszon.
- Másodszor, természetesen az, hangszórórendszer – Hangszórók – egyetlen soundbar sem nélkülözheti őket. Manapság a választék egyszerűen óriási, a híres márkáktól a ritka, magasan specializálódott kis cégekig, amelyek megrendelésre szerelik össze a készülékeket. Vannak olyan esetek, amikor a rajongók high-end soundbar rendszereket állítottak össze az ügyfél által tervezett áramkörökre szabott hangszórókkal. Mindaz, amit egy kezdő szerelő-amatőrnek fontos tudni: nincs sok jó hang, ezért nem kell takarékoskodni a hangszórókkal.
- Harmadszor, a DAC. Minden hangsáv szíve központi hangprocesszor. A jel kódolásáért és átalakításáért, valamint a vonalra történő eljuttatásáért felelős. Sok múlik a processzoron. Valaki persze megelégedhet egy 15 dolláros hangkártyából kivont DAC-kal, de egy igazi zenekedvelőnek ez nem lesz elég. Itt a képzeletnek csak a hardver pénzügyi lehetőségei és képességei szabnak határt; a többihez gyakorlatilag bármelyik processzor, amely rendelkezik a szükséges kodekekkel, megfelel a hangsáv-összeállításhoz.
A soundbar tartalmazhat Akár 16-20 hangszóró különböző teljesítményűek. A titok az, hogy pontos szögben osszuk el őket, különben rosszul számolhatjuk ki a hang irányíthatóságát, ami elrontja a hangzás összképét. Mint ismeretes, senki sem törli a mély hangokat, ezért a mélysugárzó helyett (amelynek általában nagyon magas a fogyasztási küszöbe) a basszus hangszóró van itt telepítve. Az elv hasonló, de a hangfrekvenciák átalakításának módjában van néhány tervezési különbség.
soundbar kialakítás
A soundbar egyszerű és könnyen kezelhető, és ha saját kezűleg szerelik össze, akkor ez azt jelenti, hogy pontosan az alkotó igényeihez igazodik. Mint ilyen, a házi készítésű soundbar kétségtelenül jobb, mint bármely, még a legjobb minőségű és legfejlettebb gyári analóg hangsugárzók. Végül is, ki tudná jobban, mi a legjobb Önnek, mint Ön?.
Szinte minden hangsáv másik összetevője távirányító. Az egyetlen korlát az összeszerelő fantáziája. A rajongó szabadon választhat a Bluetooth, IR és Wi-fi átviteli csatornák között, amelyek mindegyikének megvannak a maga előnyei és hátrányai. A távirányítónak a készülékhez való kapcsolása gyakran nehézségekbe ütközik, de a hibakeresés során ezek is leküzdhetők. Egy összetett jelátviteli séma megvalósításához gyakran egynél több eszközt kell szétszerelni, ami további költségeket és időt igényel, így a kezdők a szokásos infravörös távirányítóra korlátozódhatnak.
Egy soundbar összeszerelése (a szokásos otthoni hangszórók példáján)
Tehát, ha vannak otthon régi, nem használt, de még működő hangszórói, akkor azok jó forrásanyagként szolgálhatnak egy soundbar létrehozásához. A példa hangszórórendszeren kívül szükségünk lesz a következőkre is Bluetooth-modul (pl. mr3862vt, de bármelyik más is megteszi, a lényeg, hogy alaposan tanulmányozzuk a specifikációit.).
Fel kell készülni arra a tényre, hogy a soundbar teljes kapcsolási rajzát „A-tól Z-ig” nem valószínű, hogy az interneten megtalálható, így meg kell elégednie azzal, amije van, és a munka során javításokat kell végeznie.
Bluetooth modul a soundbarhoz
Ha megvan a megfelelő modul és maguk a hangszórók, nyilvánvaló, hogy mire lesz szükség forrasztani a stabilizátort, valamint egy áramkör a vonal kimenetének illesztésére. A tapasztalt felhasználók számára ez nem fog sok időt igénybe venni, de a kezdőknek jobb, ha előzetesen elolvassák a vonatkozó szakirodalmat, hogy ne „találjanak több bajt a saját pénzükért”. Joggal mondhatjuk, hogy még a tapasztalt és hozzáértő emberek sem forrasztanak mindig elsőre, nagy a valószínűsége, hogy elrontják a technológiailag összetett elektromos eszközt. A lényeg itt az, hogy türelmesnek és kitartónak kell lennünk. Tehát először állítsuk be a vonal kimenetet és forrasztjuk be a szabályozót.
Érdemes közelebbről megvizsgálni a Bluetooth modult. A gyakorlatban integrált áramköri lap, képes DC/DC átalakítót nagy hatásfokkal és alacsony interferenciával lefokozni. Ez a modul magas bemeneti feszültséggel büszkélkedhet, amely eléri a 32-35V-ot. Az adott frekvencia gyakorlatilag bármilyen háztartási készülékbe beépíthető, mivel univerzális és mindenhol használható. A készülék közepén működik a kézzel épített Bluetooth modul sok ismerőse számára jól ismert, az OVC3860 chippel működő Bluetooth modul.
Itt van egy érdekes tervezési jellemzőnk: az áramkör, amely a chipet a vonal kimenetéhez illeszti, közvetlenül a lapon van elhelyezve, ami nagyon kényelmes. Az áramkörön kívül van egy pár vezérlőelem, amelyek lehetővé teszik az egyensúlyi szintek beállítását, amikor a készülék már csatlakoztatva van. Egy másik szép bónusz: közvetlenül a táblán vannak speciális terminálok a csavarhúzó alatt a szerelési folyamat megkönnyítése érdekében. El kell mondani, hogy nem minden gyártó gondolkodik ilyen műszaki megoldáson.
Megjegyzés: ha a lapodon a csatlakozótüskék közvetlenül a csatlakoztatott oldalon vannak, akkor lehetséges a forrasztás nélküli összeszerelés, ami sokkal könnyebbé teszi a folyamatot, de ez inkább kivétel a szabály alól.
A modul a következőkkel is fel van szerelve tápcsatlakozás jelzése, ami nagyon hasznos és funkcionális (vizuálisan is felismerhető a hiba).
Ezután szét kell szerelnie a hangszórókat. Ez nem probléma, általában csak néhány csavarral (2-4 db) tartják őket a helyükön.). Érdemes megjegyezni, hogy minél egyszerűbb a hangszórórendszer, annál könnyebb a modul csatlakoztatása. Általában nagyon kényelmes csatlakoztatni őket a táblához, és egyáltalán nem nehéz. Ha szükséges, talál egy ábrát, de legtöbbször minden világossá válik, ha megnyitja az oszlopot.
Először is, a tápegységet kivezetik külső aljzatról, ahol az adaptert csatlakoztatják. Ez lehet tenni szinte bármilyen vezetékek, még a vezetékek is meg fog tenni. Rögtönzött eszközökkel is csatlakoztathatja a modult a vonalbemenethez (például egy töltőről vagy multifunkciós készülékről származó használt, de használható USB-kábel darabjaival). Az ilyen kábel általában folyamatos árnyékolással rendelkezik, amelyhez olyan kimenetek csatlakoztathatók, amelyeket a jövőben nem terveznek használni. Ez a szoros árnyékolás teszi ezt a kábeltípust ideális csatlakoztatásra (nem teszi lehetővé külső módosítások elvégzését).
A hangszóróhoz csatlakoztatott modul
Az általunk vizsgált esetben a csatlakozó egy olyan aljzathoz csatlakozik, amelynek szabványos aljzatmérete 3.5 mm. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy a hangjelet a hangszórókhoz vezessük a telepített kábelen keresztül.
Fontos megjegyezni, hogy a hangsáv összeszerelésének fent leírt folyamata nem bonyolult. Bizonyos esetekben, mint fentebb említettük, akár forrasztás nélkül is megteheti, de ne hagyatkozzon rá.
A házi készítésű soundbar csatlakoztatása
Tehát egy régi, használaton kívüli hangszóróból egy teljes értékű hangsugárzót alakítanak ki. Ezután engedélyeznünk kell a vezeték nélküli kapcsolatot az okostelefonon, és ha ez megtörtént, akkor kattintsunk a BT hangszóró nevű eszközre, és csatlakozzunk hozzá. A soundbar első csatlakoztatása jelszó nélkül történik, később is telepíthető, bár nem valószínű, hogy erre szükség lesz:
- Megjegyzés: nem mindig lehetséges a rendszert rögtön az elején csatlakoztatni. Ebben az esetben kezdje el a hibakeresési folyamatot, és keresse a problémák okait a kezdetektől fogva. Az első dolog, amit meg kell tennie, hogy ellenőrizze, Akár helyes a forrasztás, akár nem (ha végrehajtják). Mint emlékszünk, a lap, amelyre a hangsávot összeszerelték, rendelkezik egy fényjelzővel a működésről, így itt nem lehet probléma.
- Ezután egy speciális eszközzel „teszteljük” az összes bemenetet, és ha ezekkel is minden rendben van, a következő lépés a következők ellenőrzése kommunikációs protokoll újraellenőrzése. A legjobb módja ennek az okostelefon vagy más távirányító alaphelyzetbe állítása (vegye ki belőle az elemeket).
- Ahhoz, hogy a távirányítót a soundbarhoz lehessen csatlakoztatni, szükség van egy IR-vevő portra és egy olyan eszközre, amely dekódolja és elküldi a jelet a DAC-nak. Az ilyen hangsáv összeszerelése egy kicsit bonyolultabb, a fentieken kívül szükség lesz a megfelelő vezérlők beépítésére is. Ezt az interneten elérhető rajzok és ábrák segítségével lehet megtenni.
- Egy hagyományos okostelefon távirányítóként való használata természetesen sokkal egyszerűbb megoldás, ezért sokan ezt a kialakítást választják.
Visszatérve az összeszerelt hangsávhoz, azt jelerősítőként is lehet használni az egész lakásban, Több hasonló eszköz vezeték nélküli összekapcsolásával. Ez a művelet megköveteli az összeszerelőtől a rádiós kommunikáció alapelveinek ismeretét, de mindenki képes lesz megragadni, a legfontosabb dolog a vágy.
A több eszközzel működő erősítő rendszer kiépítésének alapelve egy aktív (küldő) és egy passzív (vevő és erősítő) rendszer. A passzív rendszer összeszereléséhez megfelelő érzékelőkre lesz szükség, de az összeszerelési elv jelentős változtatások nélkül ugyanaz marad.
Az ilyen hangsávnak nemcsak szokásos zenei központként, hanem autórádióként is működnie kell, bár autó esetén a kimeneti vezetékekhez megfelelő adaptereket kell beszerezni. És ne felejtsük el, hogy az áramköri lap tervezésekor a következő pontokat kell szem előtt tartani onévleges feszültség, ami az autóknál más, mint a háztartási gépeknél. Nem ismerve az alapelvek dolgozó villamos energia akkor éget a vezetékek és „kap” egy költséges javítás.
A hangsáv összeszereléséhez és csatlakoztatásához az autóban jobb lesz a meglévő ábrákat használni, vagy hozzáértő embereket bevonni: ebben a munkában kissé több árnyalat van.
Néhány eszközt úgy szerelnek össze, hogy a hangot egyenletesen osszák el a szobában, ez a legösszetettebb és legidőigényesebb folyamat, amely a legtöbb időt veszi igénybe az összeszerelőnek. Az akusztikai alapelvek ismerete és jó hallás ahhoz, hogy megismerjék, melyik rendszer hangosabb és melyik halkabb.
De ez egy olyan folyamat, amely már az építkezés kategóriájába sorolható egy komplex hangszórórendszer, ami ritkán történik meg. Csak nagyon makacs emberek vagy igazi zenebarátok, akik nem tudják elképzelni az életüket zene nélkül. Az átlagember számára a legtöbb esetben elegendő egy hagyományos, egy hangszórópárból (vagy több hangszóróból) álló, egyetlen kimeneti hangsávval rendelkező rendszer.
Egy több hangszóróból és egy mélysugárzóból álló szerelvényt hasonló módon szerelnek össze, de a forrasztással több munkát kell végezni. Ezért fennáll annak a veszélye, hogy az összeszerelést végző tábla megsérül. A látszólagos bonyolultság ellenére a hangsáv saját kezű megépítésének folyamatában nincs sok finomság; csak a rendelkezésre álló sematikus rajzot kell alaposan tanulmányozni, és türelmet és gondosságot kell tanúsítani.
Következtetés
A házilag épített soundbar jobban a tulajdonos ízlésére és igényeire szabható, mint egy boltban vásárolt rendszer. Csak az a fontos, hogy tudjatok figyelni az alkatrészekenválassza ki az összes szükséges alkatrészt, és kövesse az összeszerelési utasításokat lépésről lépésre.
Amint a cikkből láthatja, a soundbar saját maga készítése lenyűgöző, és a legtöbbször érdemes feladat. Nemcsak a technikai készségek fejlesztését segíti, hanem azt is, hogy pontosan azt a készüléket hozzuk létre, amit szeretnénk. Marad, hogy sok szerencsét és csodálatos hangzást kívánjunk a jövőbeli építőknek.
Szeretném megtudni, hogy milyen egyszerű vagy nehéz a hangprojektor (soundbar) saját kezű építése? Milyen alkatrészekre lenne szükségem és hol tudnék ilyen projekthez segédanyagot, útmutatót találni? Előre is köszönöm a választ!
Hogyan lehet saját kezűleg felépíteni egy hangprojektort (soundbar-t)? Van-e valamilyen útmutató vagy tervezési terv, amit ajánlasz?