Az ExcelMedical olyan mesterséges intelligencia rendszert hozott létre, amely előre jelzi az emberi halált. Az algoritmus neve Wave Clinical Platform. A projekt már megkapta az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának jóváhagyását.
A rendszer a következőképpen működik. Egy speciálisan erre a célra tervezett platform folyamatosan figyeli és rögzíti a beteg életjeleit és funkcióit. A végeredmény órákkal a halálos kimenetel valószínűségéről tájékoztatja az orvosokat, mielőtt az bekövetkezne.
Lényegében mindent el tudna végezni egy normális ember, de ehhez egyetlen percig kellene a beteggel maradnia, és rendszeresen meg kellene mérnie számos életjelet. Manapság nincs elég egészségügyi szakember a világon, ami azt jelenti, hogy fizikailag lehetetlen minden beteget könyörtelenül figyelemmel kísérni.
A Wave Clinical Platform valós idejű információkat továbbít a beteg állapotáról az orvos monitorjára vagy okostelefonjára. Az összes kockázat automatikus kiszámítása minden egyes percben a küszöbön álló halálról szóló értesítést eredményez, amely figyelembe veszi a beteg szisztémás állapotát. Például a légzésszám csökkentése a vérnyomás emelése mellett többszörösére növeli a kockázatot, mintha mindkettőt külön-külön változtatnánk meg.
A Szingapúri Orvosi Központ szakemberei légi taxit terveznek indítani Szingapúrban. Pittsburgh egy sor kísérletet végzett, amelyekben a rendszert idős betegekhez kapcsolták. Az orvosok biztosítják, hogy 6 esetben a mesterséges intelligencia segítségével sikerült elkerülni a korai halált.
Ez az új mechanizmus milyen módon segíti az emberi halál előrejelzését? Milyen indikátorokat, méréseket vagy technikákat alkalmaznak? Milyen hatékonyságot értek el eddig ezzel a módszerrel? Mennyire megbízhatóak az eredmények és milyen szerepe lehet ezeknek a prediktív eszközöknek az egészségügyben?