A gyümölcs- és zöldségcentrifugák típusai és paraméterei

Nem tudsz elképzelni egy modern konyhát zöldség- és gyümölcscentrifuga nélkül. A frissen facsart gyümölcs- és zöldséglevek elengedhetetlenek a jó egészséghez és a jó közérzethez, mivel vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyekre a szervezetnek szüksége van. De ahhoz, hogy a gyümölcscentrifuga valóban hasznos legyen, helyesen kell kiválasztania, figyelembe véve az összes fő pontot.

A gyümölcscentrifuga a konyhában

A gyümölcscentrifuga típusa

A gyümölcscentrifugák a következő típusok lehetnek:

  1. elektromos vagy mechanikus. Az elektromos modellek csak elektromos áram jelenlétében működnek, de segítségükkel gyorsan levet nyerhetünk még a szilárd zöldségekből is. A mechanikus modellek elektromos áram nélkül termelnek gyümölcslevet, de ez jelentős fizikai erőfeszítést igényel.
  2. Citrusfélék és univerzális. A gyümölcscentrifugák lehetnek bizonyos gyümölcsök (pl. citrusfélék) vagy a legtöbb gyümölcs- és zöldségfajta préselésére alkalmasak, azaz egyszemélyes gyümölcscentrifugák. e. univerzális. Az összes univerzális modell viszont 2 csoportra oszlik, attól függően, hogy hogyan őrlik a gyümölcsöket és a zöldségeket: centrifugális és csavaros (több fajta – a legnépszerűbb gyümölcscentrifugák).

Centrifugális gyümölcscentrifugák

A centrifugális modelleket tekintik az otthoni gyümölcscentrifugálás hagyományos eszközeinek. Ezeknél a gyümölcsöket és zöldségeket először függőlegesen töltik be a nyílásba, majd a tolószerkezet lefelé tolja őket. A nyersanyagot ezután a forgó pengékbe borítják, és pépesre őrlik. Ebben a folyamatban a nagy sebességgel forgó gyümölcsök és zöldségek felforrósodnak, enyhén oxidálódnak és habot képeznek. Az így kapott gyümölcslevet rétegekre – sötét és világos, gazdag és telítetlen – választjuk szét.

A gyümölcslé melegítése következtében a mikrotápanyagok és a vitaminok mennyisége csökken, így ez a fajta préselés nem a leghasznosabb, és a modern technológia miatt még agresszívnek is tekinthető.

A centrifugális zöldségcentrifugát úgy tervezték, hogy a szeletelő és a toló között néhány milliméternyi hely maradjon, hogy a szeletelő és a toló szabadon foroghasson. Ennek a kialakításnak az a hátránya, hogy nem lehet vele különböző gyógynövényeket levet készíteni, ebben az esetben jobb, ha egy másik gyümölcscentrifuga modellt választ.

A szeparátor általában kétféle geometriai alakú: széles henger vagy kúp. A hengeres szortírozó kör alakú, peremekkel ellátott kör alakú. Amikor a gép a centrifugális erő hatására forogni kezd, a nyersanyagot a sok apró lyukkal ellátott szegélyekhez nyomja. A végső lé ezeken a lyukakon keresztül folyik ki, az olajpogácsa pedig összegyűlik és a szeparátorban marad. A hengeres szortírozó gyümölcscentrifugák speciális mechanizmussal rendelkeznek a torta kidobására, de azt gyakran kézzel kell eltávolítani. Ez úgy történik, hogy kikapcsolja a gépet, leveszi a fedelet és kiüríti a felgyülemlett pépet.

A kúp alakú szeparátor automatikus tortaürítő funkcióval rendelkezik. Forgása közben a préselt nyersanyag felemelkedik a kúp széleihez, és egy speciális tartályba kerül. Ez automatikusan eltávolítja a hulladékot.

A centrifugális gyümölcscentrifuga modellek működés közben sok zajt csapnak és rezegnek, de hosszú ideig lehetővé teszik a gyümölcsök és zöldségek levének préselését. Ezért nélkülözhetetlenek a nagy termések feldolgozásához, és a legjobbak a kemény gyümölcsök és zöldségek téli időszakra történő levesezéséhez.

Csavaros gyümölcscentrifugák

A gyümölcs- és zöldségcsavaros gyümölcscentrifugák más elven működnek: a nyersanyagot préseléssel, majd további préseléssel őrlik. Ez a fajta préselés kíméletes, mert a nyersanyagot egy forgó csavarral vágják, mint a húst a húsdarálóban. És ez hőkezelés és oxidáció nélkül történik, ami azt jelenti, hogy a gyümölcslében lévő összes vitamin megmarad. Egy ilyen kialakítású zöldségcentrifuga akár 2 egymás után használt csigát is tartalmazhat. Az olajpogácsa átmegy a tisztítón, majd szitán átpréselik.

Csavaros gyümölcscentrifuga

Egy ilyen gép előnyei:

  • A forgó csiga csendes és kevés áramot igényel;
  • A csavaros gyümölcscentrifugák számos gyógynövényből és zöldfűszerből préselhetnek levet, ezáltal lehetővé téve a gyógynövénykoktélok készítését, amelyek értékes klorofillt biztosítanak;
  • A diófélék préselésére és a diótej előállítására, amely a táplálkozás szempontjából nélkülözhetetlen fehérje alapanyag, csak csavaros típusú gépek használhatók;
  • a csavaros fagyasztók könnyen karbantarthatók és sokkal könnyebben tisztíthatók, mivel nem rendelkeznek méhsejtreszelővel és centrifugális elválasztóval, amelyet csak egy speciális kefével kell tisztítani, hogy ne vágjuk meg az ujjainkat.

A csavaros típusú gépek a legalkalmasabbak a mindennapi gyümölcscentrifugáláshoz. A legjobbak mindenféle zöldségből, gyümölcsből, bogyós gyümölcsből, fűszernövényből és diófélékből készült gyümölcslevek készítéséhez.

Olvassa el azt is: paradicsom facsaró kiválasztása.

Citrusfacsaró

Ezeknek a gyümölcscentrifuga modelleknek a kialakítása egy bordázott kúpból áll, amely forog. A gyümölcslé elkészítéséhez egy fél gyümölcsöt (narancs, grapefruit, citrom) kell a kúpra helyezni, és kézzel vagy egy speciális mechanizmussal le kell nyomni. A gyümölcshús elválik a héjtól, és a szűrőre esik, míg a gyümölcslevet egy speciális tartályban gyűjtik össze.

Ez a kialakítás csak citrusfélék facsarására alkalmas. A kúp különböző átmérőjű és magasságú lehet, attól függően, hogy milyen típusú gyümölcsöt szánnak a következőkre. Ezért ajánlatos olyan citrusfacsarót vásárolni, amely cserélhető fúvókákkal rendelkezik a különböző típusú gyümölcsökhöz.

Citrusfacsaró

A vásárláskor néhány részletet is figyelembe kell venni:

  • egy olyan gyümölcscentrifuga, amely nyomásmechanizmussal rendelkezik, biztonságosabb;
  • ha a modellben létezik a kúposság megfordulása, t. e. Hátrafelé fordítva több gyümölcslé keletkezik minden egyes gyümölcsdarabból.

A gyümölcscentrifugák paraméterei

Számos paraméterre kell különös figyelmet fordítania, amikor gyümölcscentrifugát vásárol:

  1. Kapacitás – 200 és 1 200 watt között mozog. Sok gyártó szándékosan túlbecsüli a kapacitást, vagy a névleges érték helyett a maximális értéket adja meg, holott ezek egészen más számok. Emiatt a vizsgálat során az eredmények változhatnak. De nem szabad megvásárolnia egy gyümölcscentrifugát csak a teljesítménymutatók alapján, végül is az otthoni gyümölcscentrifugáláshoz szükséges, nem pedig hatalmas mennyiségben történő termeléshez. oktatás 1 A gyümölcscentrifugát csak a teljesítménymutatók alapján kell megvásárolni. otthon 600 W teljesítmény elegendő a gép megfelelő működéséhez, maximum 900 W-ig.
  2. Gyümölcslé ürítés. Léteznek gyümölcslégyűjtővel ellátott és gyümölcslégyűjtő nélküli gépek; az utóbbiak közvetlenül a pohárba préselik a gyümölcslevet. A tartályos zöldségcentrifuga sok helyet foglalhat el, ezért egy kis konyha számára jobb, ha egy tartály nélküli modellt vásárol.
    Légyűjtővel ellátott gyümölcscentrifuga
  3. A gyümölcscentrifuga forgási sebessége fontos paraméter, mivel nemcsak a kapott lé mennyiségét, hanem a minőségét is befolyásolja. Ezt is gyakran eltúlozzák a gyártók az eladások növelése érdekében. A gép normálisan működik, ha eléri a 8000 fordulat/perc fordulatszámot. Sok szakértő úgy véli, hogy minél lassabban forog a gyümölcscentrifuga, annál jobb lesz a lé. Ebben az esetben a gyümölcshús nem kerül a gyümölcslébe. Ha sűrűbb, pépesebb lére van szüksége, akkor jobb, ha olyan gépet vásárol, amely a legnagyobb fordulatszámmal rendelkezik. A gyümölcscentrifuga használata előtt feltétlenül tanulmányozza a kezelési útmutatót, amely tanácsot ad az egyes gyümölcs- és zöldségfajtáknál előnyben részesített forgási sebességre vonatkozóan.
  4. Anyag. Fordítson figyelmet a centrifuga belső működésére és hálójára. A legjobb anyagnak a rozsdamentes acél tekinthető. Ezenkívül a hálónak vékonynak kell lennie, és sok lyukkal kell rendelkeznie.
  5. A töltőnyílás szélessége. Minél szélesebb a beállítás, annál könnyebb a lé elkészítése. Egy átlagos méretű alma átmérője 6-7 cm. Ha az etetőnyílás kisebb, a gyümölcsöt elő kell aprítani. A lyuk hossza is fontos: ha hosszabb, mint a kéz ujjai, segít elkerülni a véletlen sérüléseket, amikor a nyersanyagot a forgó reszelőhöz vagy csigához tolja.
    Főzőlevek
  6. A gyümölcs- és zöldségadagoló felszereltsége és kapacitása. Azonnal meg kell határozni, hogy mekkora mennyiségű nyersanyag kerül a gépbe. Ezenkívül ellenőriznie kell a felszereltséget: van-e tolókészülék a nyersanyagok számára, speciális kefék a gép tisztításához, mennyi a kivehető alkatrészek száma stb. Ellenőrizze a hálózati kábel hosszát is: ha 1 m-nél rövidebb, nem lesz túl kényelmes a használata.
  7. További finomítások, mint például a „csepp-stop” funkció, mágneses biztonsági védők a helytelen összeszerelés ellen, gumírozott lábak. A „drop-stop” funkció egy klipsz, amely a gyümölcslé kivezető nyílást takarja. Segít megelőzni, hogy a lé elkészítése után a lé az asztalra csöpögjön. A mágneses biztosítékok megakadályozzák a gép elindulását, ha nem megfelelően szerelik össze. A gumilábak pedig segítenek a készüléknek az asztalon állni, ami különösen fontos a centrifugális préselésű készülékeknél.

Olvassa el azt is: melyik gyümölcscentrifuga jobb otthonra.

Jelenleg a piacon számos különböző gyártóktól származó gyümölcscentrifugák számos modellje van, és könnyen kiválaszthatja a megfelelő funkciókkal rendelkező eszközt.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 3
  1. Dániel

    Melyik típusú gyümölcs- és zöldségcentrifugát ajánlanád használatra? Milyen paramétereket kell figyelembe venni a döntéshozatal során?

    Válasz
  2. Vivien Kántor

    Kérdésem az olvasó nevében az lenne, hogy milyen típusú gyümölcs- és zöldségcentrifugák vannak, és milyen paramétereket kell figyelembe venni, amikor választani szeretnénk egy ilyen eszközt?

    Válasz
    1. Réka Katona

      Az gyümölcs- és zöldségcentrifugák sokféle típusa létezik, ezek között vannak hagyományos, hideg sajtoló és közvetlenül fogyasztható szűrők. Amikor választani szeretnénk egy ilyen eszközt, fontos figyelembe venni az alábbi paramétereket: teljesítmény, sebességszintek, méret, zajszint, könnyű tisztíthatóság, illetve az ár és minőség aránya. Fontos, hogy olyan centrifugát válasszunk, amely képes hatékonyan és gyorsan kinyerni a gyümölcsök és zöldségek levét, illetve könnyen tisztítható legyen a használat után. Az ár és minőség aránya is fontos szempont lehet a választás során.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása