Bejelentették az emberiség robotok általi átvételének időpontját

Szaúd-Arábia nemrégiben adott otthont a Jövő Befektetési Kezdeményezés konferenciának. Az egyik legmegragadóbb beszédet Masaeshi Son, a SoftBank Japan vezérigazgatója tartotta. Son az egyik legfényesebb szószólója a technológiai szingularitás eszméjének.

A technológiai szingularitás egy olyan jelenség, amelyben a mesterséges intelligencia olyan mértékben meghaladja majd az emberi intelligenciát, hogy a robotok képesek lesznek nemcsak helyettesíteni, hanem számos területen jelentősen felülmúlni az embert. Japán vezető szerint a robotok IQ-ja már 2047-re megközelíti a 10 000 pontot. Csak a rend kedvéért: a legmagasabb intellektuális képességet mutató maximális IQ-szint ma 100-120 egység. A SoftBank kész több mint 100 milliárd dollárt fektetni olyan projektekbe, amelyek ösztönözhetik és támogathatják az emberfeletti robotképességeket.

Bors robot

A SoftBank egyik alkotása a robot Bors. A fejlesztők azt állítják, hogy képes megérteni az emberi érzelmeket, és nem szabványosan viselkedik különböző élethelyzetekben. A várakozások szerint néhány évtizeden belül a Pepperhez hasonló robotok képesek lesznek önmagukat tanítani, és intelligenciájuk határait szinte lehetetlen lesz meghatározni.

A szingularitás másik támogatója a Google technológiai igazgatója, Ray Kurzweil. Kurzweil jövőkutatóként és kutatóként úgy véli, hogy nem kell félni a robotok ember fölötti fölényének jelenségétől. Éppen ellenkezőleg, érdemes törekedni rá. A Google vezetője szerint az intelligens autók nagyban megkönnyíthetik az emberek mindennapjait. Növelhetik a személy intelligenciáját is. Kurzweil szerint a mesterséges intelligencia uralmának új korszaka 2045-ben kezdődhet el.

Nem kevés ellenzője van ennek az elméletnek. Ezek közé tartozik a híres Microsoft vezérigazgatója, Bill Gates, a Tesla vezérigazgatója, Ilon Musk, a fizikus és kutató Stephen Hawking… Mindannyian úgy vélik, hogy a technológiai szingularitás következményei nem biztos, hogy kiszámíthatóak lesznek. Ha a robotok átveszik az emberi elmét, a világ olyan problémákkal fog szembesülni, amelyeket most még elképzelni is nehéz. Elon Musk annyira fél a félelmetes kilátásoktól, hogy úgy döntött, tőkéjének egy részét olyan technológiába fekteti, amely biztosíthatja, hogy az emberiség szembeszálljon a robotokkal, és megmentse a világot az intelligens gépek elözönlésétől.

Az idő fogja megmutatni, hogy a két elmélet közül melyik fog beigazolódni, és kinek az érvei lesznek a legmegalapozottabbak.

Értékelje ezt a cikket
( Még nincs értékelés )
Balázs Kozma

Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
Comments: 2
  1. Zsolt Szilágyi

    Mikorra írtak elő a robotok általi átvételének? Kíváncsi vagyok, hogy az emberiség mennyire van felkészülve erre az eseményre.

    Válasz
    1. István Nagy

      A robotok általi átvételről az sci-fi irodalomban és filmekben már évtizedek óta olvashatunk és láthatunk. Valójában azonban még nincs olyan technológia, amely lehetővé tenné a robotok teljes uralmát az emberiség felett. Bár a robotok egyre komplexebbé válnak és egyre több területen használják őket, az emberek továbbra is irányítják és felügyelik tevékenységüket. Azonban fontos, hogy az emberiség felkészüljön arra az eshetőségre, hogy a technológia fejlődése miatt a jövőben egyre nagyobb szerepet kapnak majd a robotok az életünkben. Fontos, hogy megfelelő törvények és szabályozások legyenek, amelyek biztosítják az emberek biztonságát és jogait a robotok által vezérelt világban.

      Válasz
Hozzászólások hozzáadása