A mikrohullámú sütő nélkülözhetetlenné vált a konyhákban és az irodákban. Ez időt takarít meg a készételek felmelegítésénél és a félkész termékek kiolvasztásánál. Annyira hozzászoktunk a mikrohullámú sütők létezéséhez, hogy azonnal pánikba esünk, ha bármilyen probléma merül fel a működésükkel kapcsolatban. Az alábbiakban megtudhatja, hogy milyen meghibásodások fordulhatnak elő egy működő mikrohullámú sütőben, és hogyan javíthatja azokat.
A mikrohullámú sütő felépítése és működése
Mielőtt megpróbálná saját maga megtalálni a sérülést, érdemes megismerni a készülék felépítését és megérteni a működését. A mikrohullámú sütők egy üregből, egy tömítéssel ellátott ajtóból, egy magnetronból az energiatermeléshez, egy energiaátalakítóból – transzformátorból, diódákból, kondenzátorból, egy ventilátorból és egy ventilátorból állnak. A mikrohullámú sütő kiegészítő részei a grill- és tálcalámpák, a ventilátor és a tálca motorjai. Az élelmiszereket a mikrohullámú sütőben nagy teljesítményű elektromágneses sugárzással melegítik fel.
Mikrohullámú sütő telepítése
A hullámok behatolnak az üreg belsejébe, és hatással vannak a molekulákra, amelyek a behatolás következtében az elektromágneses mezővonalak irányába kezdenek elmozdulni. A molekulák mozgása felmelegíti a terméket belül és kívül egyaránt.
Magnetron – egy dióda, amely elektromágneses hullámokat generál, amikor az elektronok áramlása kölcsönhatásba lép a mágneses mezővel. A henger alakú rézanód közepén egy rúdkatód található egy izzószál-csatornával, itt szabadulnak fel az elektronok. A magnetron által leadott szabványos teljesítmény 800 watt.
Mivel a magnetron működés közben nagy mennyiségű hőt termel, a házat lamellás hűtőbordával kell ellátni, amelyet a ventilátor folyamatosan fúj. Védelmi okokból a magnetron is fel van szerelve a következőkkel termikus biztosíték, A túlmelegedés megelőzése.
A mikrohullámú sütő másik fontos része Ventilátor. Egy ventilátor fújja át a levegőt a magnetronon, a rostélyon és magán a főzőszekrényen, amely kifújja a levegőt és a gőzt az üregből. A sütő belsejében elhelyezett légcsatornák a külső ventilátor felé áramoltatják a levegőt.
Minden sütőnek van Árnyékolt kamra, Fém burkolat védi, amely megakadályozza a sugárzás bejutását a sütőbe. A mikrohullámú sütő ajtajának üvegén lévő fémháló sem véletlen – ez távol tartja a 2450 Hz-es sugarakat. Magának az ajtónak nagyon szorosan kell illeszkednie a karosszériához, és fontos, hogy a legkisebb ferdülés is elkerülhető legyen. A természetben előforduló, geometriai alakját megőrző résben az elektromágneses impulzusok úgynevezett állóhulláma keletkezik, amely pontosan itt veszi fel a 0 értéket, és ez megakadályozza, hogy a sugárzás áthatoljon a határain túlra.
Vezérlődoboz Úgy tervezték, hogy fenntartsa az előre beállított teljesítményszintet, és egy meghatározott idő után kikapcsolja a készüléket. Ez a két fő funkcionális paraméter.
Összefoglalva! A modern modellekben a készülék funkcionalitása jelentősen kibővült, és a mikrohullámú sütők már beépített órával, teljesítményjelzővel, szabványos főző- vagy leolvasztási programokkal, az élettartam végét jelző jelzéssel és néhány más funkcióval is rendelkezhetnek.
A működési elv részletes leírását, valamint a mikrohullámú sütő áramköri és kapcsolási rajzát ebben a cikkben találja.
Hogyan kell javítani egy tipikus mikrohullámú sütő hibáját
A mikrohullámú sütő tipikus meghibásodásainak és rendellenes viselkedésének egy része a felhasználó által javítható. Érdemes azonban rámutatni, hogy ehhez némi tapasztalatra van szükség a mérőeszközök használatában és alapvető gondosságra a sütő szét- és összeszerelésénél. Az elektromos áramkörök alapismerete szintén nagyon hasznos. És természetesen minden munkát csak kikapcsolt sütőben szabad végezni. Ez azt jelenti, hogy fizikailag áramtalanítani kell a 220 V-os aljzatból kihúzott dugóval.
A mikrohullámú sütő nem kapcsol be
A teljesítményvezérlő egység javítása speciális ismeretek nélkül nem lehetséges. Javasoljuk, hogy az ilyen típusú munkák elvégzéséhez forduljon a legközelebbi szervizközponthoz. Néhány ellenőrzést azonban a felhasználó is elvégezhet.
- Az aljzatot tesztelik. Egy másik elektromos készülék könnyen csatlakoztatható hozzá. Ha nincs feszültség, a hibát meg kell javítani.
- Vizsgálja meg a mikrohullámú tápegységet. A készülék burkolatát ki kell nyitni. A biztosíték a biztosítékdobozban található az áramköri lapon. Meg kell vizsgálni és ellenőrizni kell a vezetőképességet. Ha egy elem kiégett, megpróbálhatja kicserélni azt.
Fontos! Ezt ugyanazon márkájú biztosítékkal kell elvégezni. A magasabb kioldási áramerősségű alkatrészek beszerelése erősen visszatartó erejű.
Ha a konnektorban van áram, és a biztosítékot ellenőrizték vagy kicserélték, próbáljon meg melegíteni egy pohár vizet a mikrohullámú sütőben. Ha még mindig nem működik, a sütőt meg kell szervizelni.
A beállított üzemmód végrehajtásának elmulasztása
Előfordulhat, hogy a mikrohullámú sütő nem kapcsol ki az időzítő lejárta után, nem indul el, vagy éppen a fűtési ciklus közepén áll le. Ez a leggyakoribb jele a Ajtó mikrokapcsoló meghibásodása. Ennek több oka is lehet. A háztartási környezetben végzett egyszerű javításokhoz az ajtó óvatosan szétszedhető, és a mikrokapcsolók érintkező csoportjai szükség esetén megtisztíthatók.
Egy másik probléma, amely hibás működést okozhat az előre beállított üzemmódban, a következő okok miatt állhat elő A teljesítménytranszformátor teljesítményszabályozó reléjének hibái. Az elem nem javítható. Ha az érintkezők tesztelése után a kapcsolási művelet nem megfelelő, a relét ki kell cserélni.
A legbonyolultabb helyzet, amikor a meghibásodásokat a következők okozzák A vezérlődoboz meghibásodása. Ezeket a hibákat a szervizközpontban vagy az egész modul új modulra cserélésével lehet kijavítani.
A készülék nem fűt megfelelően
Ha a hálózati feszültség leesik, normális, hogy a mikrohullámú sütő gyenge érzetet kelt. Ez gyakori a vidéki házakban vagy a túlterhelt áramellátással rendelkező területeken. Már 205V-os aljzatfeszültségnél drasztikusan csökken a magnetron egység sugárzási intenzitása.
Ha azonban a hálózati feszültség normális, akkor a mikrohullámú rendszer teljesítményelemét meg kell vizsgálni. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a mikrohullámú sütő mióta működik. Ha ez több éven keresztül mérhető, és ha a fűtési intenzitás az idő múlásával fokozatosan csökken, akkor egyszerűen csak Egy magnetron izzó kiég. Ennek az elemnek az élettartama véges, és ki kell cserélni.
A mikrohullámú sütő nem tartja melegen
A kezelőpanel működik, indítsa el az időzítőket és az üzemmódokat, a mikrohullámú sütő nem melegít csak akkor, amikor mikrohullámú sütő funkció.
- Ellenőrizze a feszültséget a magnetron teljesítménytranszformátor primerén. Ha nem, akkor meg kell javítani a vezérlőmodult.
- Ha a primer tekercsen feszültség van, ellenőrizze a kibocsátó rendszer összes kulcsfontosságú pontját. nevezetesen a transzformátor működése, a kondenzátorok, a diódák, a magnetron.
- A transzformátort az elsődleges és a szekunder tekercsek vezetőképességének mérésével vizsgálják. Ha az ellenállásuk közel nulla, a tekercsek között rövidzárlat keletkezett. Ha a végtelenségig tart, az egy szünet.
Minden multimétert használó szakember tudja, hogyan ellenőrizheti a kondenzátorok és a diódák jellemzőit. s A magnetron tesztelése bonyolultabb. Néhány ellenőrzés.
Az első a lámpára vonatkozik. Ha az izzószál ellenállásának ellenőrzésekor a multiméter nagyon alacsony értéket mutat, akkor minden rendben van az elemmel. Ellenkező esetben ellenőrizze a szűrőtekercseket, a rögzítésük érintkezőit.
Ha minden jól megy ott is – a magnetront ki kell cserélni. Az ilyen művelet szükségességét jelzi az átmenő kapacitás ellenőrzése is, amikor az ellenállás, amikor a multiméter egyik szondája a héjhoz, a másik szonda pedig az érintkezőhöz ér, nem közelíti meg a végtelent.
Szikrák
A szikrák a sütő szigetelésének hibáját jelzik. Ez azt jelenti, hogy a magnetron ablakát borító csillámlemez átégett. Az üvegtálat forgató fedőlap eltört. Az is előfordulhat, hogy a felhasználó rossz edényt használ. A tányéron hagyott fémtálak, villák és kanalak szikrázása normális. Ne feledje, hogy a vezető ötvözetekből készült alkatrészeket nem szabad a mikrohullámú sütőbe helyezni.
A tálca nem forog
A csepegtetőtálca meghajtó rendszere nagyon egyszerű. Ha nem működik, akkor lehet, hogy elakadt. Ez manuálisan ellenőrizhető a tányér elfordításával. A motorral való érintkezés is megszakadhat. A legbonyolultabb meghibásodás a törött sebességváltó. Nincs értelme megjavítani, olcsóbb újat venni.
A készülék nem reagál a kezelőpanelre
Ha mechanikus kapcsolókkal ellátott modellről van szó – az összeset meg kell tisztítani, ellenőrizni kell, és a hibás elemeket ki kell cserélni. Elektronikusan vezérelt mikrohullámok esetén a válasz hiánya azt jelenti, hogy Hiba van a teljesítményvezérlő modulban.
A sütő nem működik
A mikrohullámú sütő vezérlőmodulja felelős a kijelzőért. Csak egy bűnös van.
A biztosíték kiég, amikor az ajtó zárva van
Az ilyen probléma rövidzárlatot jelez a vezérlőáramkörökben. A hiba oka Mikrokapcsolók az ajtóban. Ha az egyik meghibásodik, rövidzárlat léphet fel. A javítás nagyon egyszerű: szedje szét az ajtót, és ellenőrizze az összes mikrokapcsolót.
A mikrohullámú sütő lehetséges meghibásodásainak listája ezért meglehetősen terjedelmes. Egyes törések önállóan és különösebb erőfeszítés nélkül kezelhetők, és az egyes elemek meghibásodása, amelyek javítása vagy cseréje kockázatot és bizonyos összetettséget jelent, szakemberek figyelmét igényli. A mikrohullámú sütő hosszú évekig megbízható szolgálatot tehet, ha helyesen, az összes szabályt betartva használják, és ha a legkisebb meghibásodásra is odafigyelnek.
Mi a leggyakoribb mikrohullámú sütőhiba és hogyan lehet azt javítani?
Milyen gyakori problémák merülhetnek fel a mikrohullámú sütőkkel kapcsolatban, és hogyan lehet ezeket javítani?
A mikrohullámú sütőkkel kapcsolatban számos probléma merülhet fel. Gyakori gondot okozhat a hibás működés, például ha a sütő nem melegszik fel vagy nem indul el. Ilyen esetekben először ellenőrizni kell a tápellátást és az elektromos bekötéseket, valamint ellenőrizni kell a vezérlőpanel beállításait. Ha ezek nem segítenek, akkor a készülék belső részeinek, például a mikrohullámokat kibocsátó elemének ellenőrzése, vagy cseréje lehet szükséges.
Egy másik gyakori probléma lehet, ha a mikrohullámú sütőnél nem működik az időzítő vagy a digitális kijelző. Ezeket a hibákat általában a vezérlőpanel vagy az időzítő elektronikai részeinek meghibásodása okozza. Az ilyen hibákat általában szakszervízben lehet javítani.
Emellett gyakori probléma lehet a sütő belsejében kialakuló égési és füstölési jelenségek. Ennek oka lehet az ételmaradékok vagy a zsír túlzott felhalmozódása a sütőben. Ezeket a problémákat könnyen meg lehet előzni, ha rendszeresen tisztítjuk a sütőt és figyeljük az étel készítése során felhasznált edényeket.
Fontos továbbá megfelelően kezelni a sütőt: ügyelni kell az edények megfelelő méretére és formájára, valamint a megfelelő karbantartásra és tisztításra. Amennyiben komolyabb hibára vagy bizonytalanságra gyanakszunk, mindig javasolt szakember segítségét kérni.