Bármely anyag felületének gyors és hatékony tisztítása számos alkalmazásban nagy jelentőséggel bír. Például nélkülözhetetlen az autófestő műhelyekben: az előkezelés után a festék jobban tapad és tovább tart. Az iparban is szükség van a fém munkadarabok korróziós nyomainak eltávolítására, a hegesztési varratok vízkő- és salakmentesítésére és még sok másra. Ahhoz, hogy a munkát nagy kapacitással, elfogadható gazdaságosság mellett végezhessük, a homokfúvógép csiszolóanyagát helyesen kell kiválasztani.
Mi az a homokfúvás?
A homokfúvási eljárást 1870-ben szabadalmaztatta Benjamin Tillman amerikai feltaláló. A technológia egyszerű leírása érdekében a felületkezelés folyamata a következőképpen képzelhető el
- Kifejezetten az adott alkalmazáshoz kifejlesztett vagy arra alkalmas csiszolóport kell kiválasztani;
- pneumatikus kompresszorral működik;
- A homok, nagy sebességgel, egy speciálisan erre a célra tervezett fúvókából jön ki, és erővel fújja a felületet.
A listán szereplő homoktípusok hagyományos felsorolásúnak tekinthetők a durvaság szintjén. A folyami üledék a leggyengébb. Használható befejező munkákhoz vagy könnyű felülettisztításhoz. Az ipari kvarc összetételének akár 90%-a szilárd ásványi vegyületeket tartalmaz. Ez a csiszolóanyag drága, mivel a természetes homok csak bizonyos frakcióinak szűrésével, szitálásával és szétválasztásával állítják elő.
A keménységi táblázatot egy teljesen mesterséges anyag egészíti ki. Kvarc homok, a kristályok összezúzásával állítják elő, nagy keménység és fokozott tisztítóképesség jellemzi a sok éles szöget tartalmazó, élesen meghatározott részecskeformának köszönhetően.
Fontos! Bármilyen homok alkalmazása a csiszolóanyag-keverék egyes elemeinek megsemmisüléséhez vezet. Durván szólva, rendkívül finom port termel. Bejut a légutakba és szilikózist okoz, károsítja a különböző berendezések működését.
Ezért a homokfúvást mindig ellenőrzött körülmények között kell végezni. Például:
- Légzésvédelmet igényel, összetett berendezésektől távol dolgozik
- robbanás zárt kamrákban;
- A levegő kivonása a robbantási zónából és az azt követő szűrés.
A homok hátrányai
A homoknak van néhány figyelemre méltó hátránya is:
- hatalmas mennyiségű por keletkezése, amely veszélyes termelési tényező, és a munkáltatónak külön fizetést kell fizetnie a munkavállalóknak;
- az egy négyzetméter felületre jutó csiszolóanyag-fogyasztás hatalmas
- A por mennyisége csökkenti a látási viszonyokat a munka során, és ezáltal a finom munkalépések pontos követésének lehetőségét;
- A szűrés, a nagy mennyiségek összegyűjtése és ártalmatlanítása további költségeket igényel.
A nikkel salak ésszerű választás, ha kellően kíméletes kezelésre van szükség, ugyanakkor csökkenti a munkahelyi kockázatokat. Ezt az anyagot a következők előállítására használják alacsony por. A nikkel salakot is lehet szitálni és újra felhasználni. Az előnyök még nagyobbak, ha figyelembe vesszük, hogy a csiszolóanyag-részecskék kis százalékban bomlanak le, ezért a veszteségek elhanyagolhatóak.
Fontos! A nikkel salak akár 3-szorosát lehet szitálni és újra felhordani.
Kuper salak
Ez a csiszolóanyag nagyon A nikkel salakhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik. A rézgyártásból származó kohászati salakok feldolgozásának terméke. A nikkel salakkal szembeni különbségek a következők
- a Kuper homokfúvás részecsketömege nagy, a felületre gyakorolt hatás nagyobb
- A hasznosítás (újrafelhasználás) lehetőségei alacsonyabbak; a kuper salak részecskéi kevésbé erősek és erősen lebomlanak.
Üveggyöngyök
Feldolgozás üveggyöngyökkel széles körben Az iparban használt. Használatával:
- A tisztítandó felületet kíméletesen tisztítja;
- A feldolgozás az anyag színének megváltoztatása és fizikai tulajdonságainak megváltoztatása nélkül történik;
- lehetővé teszi a galvanizáláshoz alkalmas felületek előállítását
- ellenőrzött eltávolítási sebességet eredményez, ami elengedhetetlen a nagy pontosságú gépészeti folyamatokban, az optikai és egyéb műszerekben, az óragyártásban.
Minden lövéstípusnak van alkalmazási ajánlása. Egyes esetekben rendkívül magas robbantási költségek érhetők el. Különösen a kerámiasörét jelentős költsége ellenére nagyon gazdaságos, mivel akár 500-szor is felhasználható.
Természetes kő csiszolóanyag
Bizonyos országok nagy keménységű és törékenységű természetes kőforrások kínálnak gránát. Ez a homok zúzott gránátból készült. Fúváskor nem termel sok port. Jellemzője az összetett részecskeforma, sok éles peremmel, ami intenzív, de kellően kíméletes hatást biztosít a célfelületen.
Fontos! Szűz, olvasztott és rekonstruált alumínium-oxid egyaránt kapható a piacon. Ez utóbbit csiszolókorongok és más anyagok szilánkjaiból állítják elő. Kicsit gyengébb, mint a szűz csiszolóanyag, tartalmazhat szennyeződéseket, de olcsóbb, és ezért sok homokfúvási feladathoz vonzó.
Egyedülálló keménységi jellemzőinek köszönhetően ez a csiszolóanyag szinte minden anyagon használható. Kő, üveg, fém és kerámia mattítására vagy gravírozására használható.
A csiszolóanyag kiválasztását befolyásoló tényezők
A tapasztalt homokfúvók gondosan mérlegelik a fúvóberendezésük képességeit és a fúvandó céltárgy felületi jellemzőit, hogy meghatározzák a használandó csiszolóanyagot. Nemcsak kiváló eredményt ad, hanem jobb gazdaságosságot és a fúvóka és a rendszer egyéb kopó alkatrészeinek hosszabb élettartamát is eredményezi. A következő paramétereket vizsgálják.
- Az eltávolítandó bevonatréteg, vagy a szennyeződés jellege. A keménység szintjét vizsgálják. Ha egy kemény vagy képlékeny felülethez nem a megfelelő finom csiszolóanyagot választjuk, az vagy idő- és anyagtúllépéshez, vagy gyenge sugárzási eredményekhez vezet.
- A célanyag keménysége. A munkadarab felülete nem lehet súlyosan sérült. Ezért a kiválasztott csiszolóanyagnak meg kell felelnie a tisztítandó aljzat tulajdonságainak.
- A robbantott felület célzott jellemzői. Ha nem szabályozott, bármilyen kemény csiszolóanyag használható. Ha a felületnek simának, horpadások és forgácsok nélkülinek kell lennie, célszerű a megfelelő osztályba tartozó csiszolóanyagot választani.
- munkateljesítmény. A kifinomult csiszolóanyagok (alumínium-oxid, szilícium-dioxid homok, nikkel salak) intenzív hatást és gyors lerakódási sebességet garantálnak.
Ez utóbbit a gondos tulajdonos biztosan figyelembe veszi és lehetőség szerint biztosítja csiszolóanyag-hulladék gyűjtése és hasznosítása. Ez nemcsak a gazdasági hatékonyságot növeli, hanem a személyzetet és a szerszámokat is védi a veszélyektől.
A csiszolóanyagok alkalmazási területei
A homokfúvást ma már nagyon széles körben alkalmazzák. A különböző típusú fúvóközegek a művelettől függően optimális eredményt hoznak.
- Amikor épülettakarítás dekoratív festékbevonatoktól, rozsda fém alkatrészeken, homok kiváló. A csiszolóanyag felhasználása előtt szitálható a kívánt szemcseméret és a jó végső teljesítmény elérése érdekében.
- Rozsdamentes acélfelületeken végzett munka üveggranulátummal vagy rozsdamentes acélból készült öntvényekkel történik.
A rajzok rajzolásán és az üvegre történő mattítási zónák rajzolásán végzett modern munkákat (meglehetősen népszerű és divatos) speciális csiszolóanyag-keverékek végzik kvarc homok alapján. a részecskeméret rendkívül kicsi. külön folyamat – edzett üveg kezelése. Nagy szilárdságú felületét csak elektrokorunddal kezelik.
Összefoglalva
A robbantási folyamat fenti leírása meglehetősen bizonytalan. A gyakorlatban az elvégzett műveleteknek több tucatnyi változata van. A levegőn kívül a következő folyadékokat használják. Bizonyos körülmények között a homokfúvógép különböző anyagok vágására, a vágás területén történő szegélyezésre és egyéb feladatokra használható. Már a lehetőségek rövid bemutatása is mutatja, hogy mennyire fontos a megfelelő fúvóanyag kiválasztása és az összes fúvási paraméter gondos elemzése.
Lehetőségeimhez mérten szeretnék információt kapni arról, hogy hogyan kell kiválasztani a megfelelő csiszolóanyagot a homokfúvó berendezéshez. Milyen tényezőket kell figyelembe venni, és hogyan lehet biztosítani a hatékony csiszolást? Köszönöm a segítséget!
A megfelelő csiszolóanyag kiválasztásakor fontos figyelembe venni az alábbi tényezőket: az anyag keménységét, a felület állapotát, a kívánt csiszolási eredményt és az adott munkadarab méretét. A homokfúvás során általában alumínium-oxid vagy szilikát alapú csiszolóanyagokat használnak, amelyek lehetővé teszik a hatékony csiszolást. Fontos, hogy megfelelő nyomással dolgozzunk, hogy optimális eredményt érjünk el. Próbáljuk ki különböző anyagokat és nyomási beállításokat, hogy megtaláljuk a legmegfelelőbb kombinációt. Ha kérdése van, ne habozzon szakértővel konzultálni. Sok sikert kívánok a homokfúvó berendezés használatához!