A modern műholdas TV több száz csatornát kínál kiváló minőségben. A probléma az, hogy a rendszer egy egyszerű vevő-dekóder-televízióval működik. Ez azt jelenti, hogy az alapkészletben csak egy tévé csatlakoztatható egy antennához. De a mai otthonban ez már nem releváns. A felhasználó egynél több képernyőn szeretné nézni a csatornákat. Az ilyen összeköttetés mind kapcsoló-, mind dekódolóberendezéssel megvalósítható.
Néhány korlátozás
Műholdas adás – ez nem ismeri a megértés sok analóg rádiójelet. A TV, a videó és a hang digitális formátumban kódsorozatként kerül továbbításra. Ez azt jelenti, hogy a régebbi, speciális dekóderrel nem rendelkező tévékészülékek nem tudják fogadni a műholdas csatornákat. Ehhez külön hardver szükséges. A mai TV modellekben ez DVB-S, DVB-S2 tuner.
DVB-S2 tuner
Ma a műholdas televíziós szolgáltatók olyan set-top boxokat kínálnak, amelyek a jelet a hagyományos TV-vevőkészülékek számára könnyen érthető formátumba dekódolják. A szabványos működési séma az antenna egy ilyen eszköz csatlakozik a vevőkészülék antenna és a TV. Ha két képalkotó eszközt használ, azok ugyanazt a képet fogják sugározni, és semmi mást.
Egyszerű csatlakozási lehetőség
A legegyszerűbb csatlakozási lehetőséghez a felhasználónak legalább egy olyan tunerrel kell rendelkeznie, amely úgynevezett rádiós megkerüléssel rendelkezik. Vagyis a nagyfrekvenciás rádiócsatorna kimenete ugyanazokat az adatokat sugározza, amelyeket a készülék a parabolaantennáról kap. Ebben az esetben legalább néhány set-top-boxból álló felállítást hozhat létre, hogy több tévén is nézhesse a csatornákat. Ez így történik:
- Az antennakábelt a rádiós kimenettel rendelkező STB antenna bemenetére kell csatlakoztatni;
- Csatlakoztassa az első vevő kimenetét a második vevő megfelelő bemenetéhez;
- HDMI, RCA vagy egyéb porttal rendelkező TV-készülékek csatlakoztatva set-top boxokhoz.
Ezzel a módszerrel kapcsolatban lehetnek nehézségek. Különösen a legtöbb vevőkészüléken az áthidalás nem pontosan végponttól végpontig tartó. Ha a készülék úgy van beállítva, hogy függőleges polarizációjú csatornákkal működjön, a kimenete ugyanilyen formátumú jel lesz. Azaz, a második set-top box nem tudja nézni a vízszintes polarizációban sugárzott programokat.
A második nehézség a szolgáltatók sajátosságaihoz kapcsolódik az előfizetők intelligens kártyákkal vagy más módon történő azonosításával. Ha a szolgáltató Nem támogatja a fizetős csatornák nézését két képernyőn, A felhasználónak korlátoznia kell magát. Az egyik készüléken az összes előfizetésedhez és szolgáltatásodhoz hozzáférhetsz, a másikon pedig csak az ingyenes csatornákhoz.
Antenna módosítása
A parabolaantenna kimeneteinek száma, amelyet az átalakító kialakítása diktál. Ha ezt a csomópontot egy fejlettebbre cseréli, akkor több kábelvezetéket kaphat a különböző televíziókhoz. Ma eladó 2, 3, 4 és akár 8 kimenettel rendelkező átalakítók. Ez a módszer azoknak a felhasználóknak a legkényelmesebb, akiknek elegendő szabad csatornájuk van.
Átalakító 4 kimenethez
Egy ilyen csatlakozási séma megvalósításához az átalakító cseréje mellett új vezetékeket kell húzni az egész házban. Az előfizető azonban a lehető legnagyobb szabadságot kapja. Minden kábelhez csatlakoztathatja a vevő-TV vevőpárt, egyetlen szolgáltató szolgáltatásait használhatja több képernyőn való megtekintés lehetőségével, vagy egyszerre két vagy három szolgáltató ajánlatát használhatja.
Nincs probléma a polarizáció kiválasztásával, ezt a feladatot külön set-top boxok oldják meg. De van néhány hátránya is. A legfontosabb – előfordulhat, hogy havi díjat kell fizetnie minden egyes vevőegység vagy tunercsoport után.
Jelosztók
A jelosztó egy nagyon egyszerű eszköz. Egy bemenettel és több kimenettel rendelkezik. Kétféle osztó létezik. Egy eszköz minden kimeneten ugyanazt a jelszintet képezi. Ezeket olyan esetekben használják, amikor az egyes televíziókészülékekhez vezető kábelek hossza megközelítőleg egyenlő.
A második típus az úgynevezett nemlineáris osztó. Az egyik kimeneten az eredeti jelszint 60-70%-a van. A hálózatban a legtávolabbi TV csatlakozik hozzá.
Amint az osztó elvéből látható, a TV-vevőkészülékek vagy vevőkészülékek sokkal alacsonyabb jelet fogadnak, mint az antenna által képzett jel. Ezért egy otthoni hálózatban ésszerű erősítők használata. A fogyasztó, a set-top-box vagy a televízió előtt csatlakoztatják őket, hogy minőségi képet és hangot kapjanak a műholdas adásokból.
Multiswitches
A multiswitch drága és összetett eszköz. Már rendelkezik kimeneti erősítővel. Ezenkívül ezek az eszközök képesek egyidejűleg több parabolaantenna csoporttal is együttműködni. A multikapcsolónak több bemenete és kimenete van.
Ez az optimális megoldás, ha nagyszerű képet szeretne kapni minden TV-n, és nem kell közbenső jelerősítőket telepítenie.
Műholdas szolgáltatók szolgáltatásai
Splitterek, multiswitchek, kaszkádos vevőkészülékek – mindez nem szabadul meg a műholdas jel több TV-re történő elosztásának fő problémájától. Ha az internetszolgáltatója előfizetőazonosítást használ, akkor minden egyes STB vagy TV készülék után külön díjat kell fizetnie. A felhasználók szerencséjére a modern szolgáltatók megértik, hogy az otthonokban legalább két televízió lehet.
Tricolor 2 TV-hez
A szolgáltatók lehetőséget kínálnak a csatornák több eszközön történő nézésére. Vannak hardveres megoldások is – ezek az úgynevezett kapcsolt vevőkészülékek. Az egyikük fő kiszolgálóként működik. Dekódolja a csatornákat. Az adatátvitel a második vevő-kliens felé helyi számítógépes hálózati kábelen vagy vezeték nélküli útválasztón keresztül történik.
Klón üzemmód
Kávézókban, nyári pihenőhelyeken, sőt magánlakásokban is hasznos a klón üzemmód. Ebben az esetben két televízió ugyanaz a kép érkezik. Egy ilyen kapcsolatot lehet létrehozni egy vevőkészülékkel. Minden TV-készülék külön porthoz csatlakozik. Az RCA, HDMI vezetékek elég hosszúak lehetnek, 5 és 30 méter között.
Szükséges felszerelés
Az ötlet sikeres megvalósításához és két televízió egy vevőkészülékhez való csatlakoztatásához a házi ezermesternek a következőkre lesz szüksége
- egy egyszerű kábelhúzó szerszámkészlet;
- Parabola antenna vagy csak egy tányér;
- TV-tuner;
- osztó vagy osztó két kimenethez;
- két televízió;
- a szükséges kábelek készlete.
Tegyük fel, hogy az egyik TV-készülék a nappaliban van felszerelve, a másik pedig például a fia szobájában van csatlakoztatva: akkor a legközelebbi TV-készüléket HDMI-kábellel csatlakoztatjuk a vevőegységhez. Kapcsolja be a tévét az előszobában, és kezdje el hangolni:
- lépjen be a menübe;
- válasszon jelforrást;
- Válassza ki a csatlakozót, amelyhez a tunert csatlakoztatta;
- A beállításokat a termék utasításai szerint végezze el, általában válassza ki a automatikus szkennelés, amit a modern modellek önmagukban is megtesznek;
- Amikor a csatornalistát megjelenítjük, kiszűrjük a rossz minőségű csatornákat és a duplikátumokat, és csak azokat a csatornákat hagyjuk meg, amelyekre szükségünk van a további nézéshez.
Második vevőegység csatlakoztatása
Most itt az ideje, hogy elmondjam, hogyan csatlakoztasson egy második TV-t a vevőegységhez. Mérje meg a legrövidebb távolságot, jó megoldás a szomszédos falon keresztül fúrni, de ez nem mindig lehetséges. A kábelt a lábazat mentén kell vezetni, hogy ne ütközzön bele, amikor a lakásban mozog.
A kereskedelemben kaphatók speciális talapzatok a kábelek számára kialakított kivágással; ezek tetején van egy fedél, ami nagyon kényelmes, mert a vezetékek el vannak rejtve, és nem zavarják a belső teret.
A második televíziót ugyanúgy állítsa be, mint a kötelezőt Szüksége lesz egy speciális kábelre, Egynél több.
Csatlakoztassa a műholdas tunert a RCA kábelek, amely akkor használható, ha két televízió egyszerre van csatlakoztatva ugyanahhoz a vevőegységhez HDMI-vel. Szüksége lesz egy speciális SCART-RCA adapter, És amikor ezzel a kábellel csatlakoztatott TV-t állít be, meg kell változtatnia a bemeneti jel beállításait. Az ilyen kapcsolat rendszere egyszerű, gazdaságosan történik – nincs szükség drága berendezések megvásárlására.
Van mód arra, hogy két televíziót csatlakoztassak egy vevőegységhez?
Igen, van mód arra, hogy két televíziót csatlakoztassak egy vevőegységhez. Ehhez szükség van egy elosztó egységre, amely lehetővé teszi a vevőegység jeleinek megosztását a két televízió között. Az elosztó egységet a vevőegységtől egy koaxiális kábellal kell csatlakoztatni, majd a két televíziót pedig az elosztó egység koaxiális csatlakozóival kell összekötni. Fontos, hogy az elosztó egység megfelelő jelezést és átvitelt biztosítson mindkét televízió számára.
Igen, van mód arra, hogy két televíziót csatlakoztassak egy vevőegységhez. Ehhez szükség lesz egy elosztóra vagy egy erősítőre. Az elosztóval a vevőegység kimenetét két vagy több televízióhoz lehet csatlakoztatni. Az erősítő pedig segít megnövelni a jelet, így hosszabb távolságokon is kiváló minőségű képet lehet elérni mindkét televízióban. A csatlakoztatáshoz szükséges kábeleket és csatlakozókat is biztosítani kell.
Igen, lehetséges két televíziót csatlakoztatni egy vevőegységhez egy elosztó segítségével. Az elosztó egy eszköz, amely lehetővé teszi a jelek megosztását több eszköz között. Ehhez szükséged lesz egy megfelelő elosztóra és az ahhoz szükséges kábelekre. Ezt követően egyszerűen csatlakoztasd az egyik végét az elosztónak a vevőegységhez, majd a másik végét a két televízióhoz. Így mindkét TV megkapja a jelet a vevőegységtől. Ne feledd, hogy az ilyen elosztóknak megfelelő minőségűnek kell lenniük ahhoz, hogy ne legyen minőségromlás a jelek továbbításakor.
Hogyan lehet csatlakoztatni két televíziót egy vevőegységhez?
Két televíziót egy vevőegységhez lehet csatlakoztatni HDMI elosztóval vagy HDMI switch segítségével. Az HDMI elosztóval egyszerre lehet több kijelzőn is megnézni ugyanazt a tartalmat, míg az HDMI switch segítségével könnyedén váltogathatunk a két kijelző között. Ehhez csak egyszerűen csatlakoztatni kell az összes eszközt az elosztóhoz vagy switchhez, majd azokat a megfelelő bemenetre a vevőegységen. Így egyszerre élvezhetjük a kedvenc műsorainkat két különböző televízióképernyőn.