...

láncfűrész élezés és kenés

Minden szerszámnak rendszeres karbantartásra van szüksége. A láncfűrészek esetében a fűrészlánc elsősorban a fő munkaszerv. A fogakat rendszeresen élezni kell. A szerszám élettartama és a vágás minősége a helyes méréstől függ. Ezenkívül minden láncfűrész fel van szerelve láncolajozó rendszerrel. Szerkezetének és működési elvének ismerete minden tulajdonos számára szükséges.

Mikor kell élezni

Bármilyen gépről legyen is szó, eljön az idő, amikor a láncfűrészláncot meg kell élezni. A rosszul élezett fűrészlap felismerhető a vágásnyomok kinézetéről: ha ezek főként finom porból állnak, ideje megélezni a fogakat. Az élezés otthon is elvégezhető, mivel viszonylag könnyen elvégezhető. Az alábbi fotókon látható, hogyan néz ki egy kihegyezett fog, és hogyan néz ki egy olyan fog, amelyet ki kell kötözni.

Élezendő fog

Mielőtt elkezdené saját maga élezni a fogait, célszerű megérteni a következő elvet. A következő ábra a fűrészelés működését mutatja.

Link építés

A maximális vágási teljesítmény csak a fogak megfelelő szögben történő élezésével érhető el. A fog hátuljának lecsiszolása egy hátsó sarkot képez a felső pengén, amely lehetővé teszi, hogy az ajak akadálytalanul vágjon az anyagba.

Hátsó penge szöge

A felső penge peremének a láncszem alsó részéhez kell simulnia elülső szög 60-85°.

Élezési szög

Ez a szög általában attól függően változik, hogy mi munkafajták láncfűrésszel élesítik. Ha a szöget növeljük, a nem fagyott és puha fa gyorsabban lefűrészelhető. Az élezési szög csökkentése lehetővé teszi a keményfa és a súlyosan fagyott fa vágását. Ezenkívül megakadályozza az erős rezgéseket és elősegíti a szerszám zavartalan működését.

Az élezési szög nem lehet 25°-nál kisebb, kivéve a keresztvágó fűrészláncokat, ahol a 10°-os szög a szokásos.

A következő ábrán látható, hogy a fog előtt van egy ütköző, amely korlátozza a munkamélységet.

Fájl élezési diagram

A láncfűrészláncot „szemmel” lehet élezni, hogy minden szögben megfeleljen. Sokkal könnyebbé teszi a folyamatot Sablonok használata. Az egyiket a következő képek mutatják.

Sablon és fájl

Az élezőszerkezetet úgy kell elhelyezni, hogy a lánc a sablon alsó részén lépjen be a vágásnyílásba. Egy reszelőt kell a vágóél alá reszelni és a görgőkre helyezni. Mozgassa az élezőszerszámot a vezetősínnel párhuzamos egyenes vonalban.

A megálló

Az is lehetséges, hogy megvásárolja a márkás láncélező készlet, Megfelelő szerszámot (reszelőket) és szerelvényeket tartalmazva. Ez a készlet ugyanolyan könnyen használható, mint a fentiek.

Mobil élezőgép FG 1,
  • Helyhez kötött élezőgép FG 2, amely egy munkapadhoz rögzíthető.
    Elektromos élezőgép
  • Az elektromos láncélező gépek előnye, hogy minden élezési munka gyors és egyszerű, és nem igényel semmilyen különleges tudást vagy készséget a kezelőtől. Ha tehát fűrészláncokat kell éleznie állandóan és nagy mennyiségben, akkor az elektromos láncélező gép a megfelelő választás.

    Hogyan működik a lánc kenési rendszere

    A fűrészlánc láncszemeinek leghatékonyabb kenőanyag-ellátása érdekében a láncfűrészeket a következőkkel látják el speciális szivattyú. Feladata a kenőanyag adagolása a gép vezető rúdjába. A kenés intenzitása a benzines vagy elektromos meghajtás sebességétől függ.

    A kenési rendszer elrendezése

    A kenőrendszer részletei és kialakítása a gépgyártótól függően némileg változhat, de az alapelv ugyanaz marad.

    A kenőrendszer a következő alkatrészekből áll.

    1. Kenőanyag-tartály. Ez általában a motorházban található.
      az olajhajtás
    2. Az olajszivattyú, a kenőrendszer kulcsfontosságú alkatrésze.
      Fogaskerék

    Egységsín a kenőrendszer részének is nevezhető, mivel lyukakkal rendelkezik, amelyeken keresztül a kenőanyagot juttatják be.

    A lánc egyébként a kenőanyag szállításában is részt vesz, és e célból rendelkezik néhány tervezési jellemzővel.

    A kenőrendszer működési elve

    A szivattyú a rendszer szíve, és a következő elv szerint működik. Amikor a motor fordulatszáma növekszik, a szivattyútengelyre szerelt fogaskereket a csigakerék hajtja. A szivattyú tengelyének elforgatása növeli a hálózati nyomást. Ez megakadályozza, hogy a zsiradék a láncban a rúd irányába folyjon.

    Az olajcsatorna ott ér véget, ahol a rúd a forgattyúházzal érintkezik. Itt található átlyukasztás, A lánc magassága körülbelül 1/3-a annak a magasságnak, amelyhez a gumiabroncs kenési hornya igazodik.

    Szivattyú állítható zsírellátással

    Ezekben a gépekben a kenőanyag mennyisége szükség szerint növelhető vagy csökkenthető.

    Értékelje ezt a cikket
    ( Még nincs értékelés )
    Balázs Kozma

    Szia mindenki! Én vagyok Balázs Kozma, és nagyon örülök, hogy megoszthatom a szenvedélyemet a háztartási gépek javítása és telepítése iránt veletek. Mint ezen az oldalon az író, engem a technológia iránti szeretetem hajt, és az a vágy, hogy segítsek másoknak megérteni és megoldani a saját gépükkel kapcsolatos problémákat.

    Háztartási készülékek értékelései a szakértőktől
    Comments: 3
    1. Kristóf

      Azt szeretném tudni, hogy hogyan lehet a legjobban karbantartani és kész állapotba hozni a láncfűrészt? Milyen gyakran kell élezni és olajozni? Kérlek, osszátok meg a tapasztalataitokat és tudásotokat ezzel kapcsolatban. Köszönöm!

      Válasz
    2. Krisztián Horváth

      Szeretném megtudni, hogy mik az alapvető lépések és módszerek a láncfűrész élezéséhez és kenéséhez. Milyen eszközökre van szükség és milyen gyakran kell ezeket a karbantartási feladatokat elvégezni? Valamint, milyen jelek utalnak arra, hogy élezésre vagy kenésre van szükség a láncfűrészen? Köszönöm a segítséget!

      Válasz
      1. Gábor Tóth

        A láncfűrész élezéséhez és kenéséhez alapvetően követni kell néhány lépést. Először is, először gondosan tisztítsuk meg a láncot és a vezetőlemezt az esetleges szennyeződésektől és fűmaradványoktól. Ezután használjunk élezőkőt vagy élezőkorongot, hogy élesítse meg a fűrészlánc fogazatát. Fontos, hogy a fogazat minden oldalát azonos mértékben és szöggel élezzük.

        A kenéshez fontos, hogy naponta ellenőrizzük a láncfűrész olajszintjét és ha szükséges, töltsünk olajat a megfelelő tartályba. Emellett minden használat után tisztítsuk meg a láncfűrészt, hogy eltávolítsuk a fűmaradványokat és a szennyeződéseket.

        Az élezés és kenés gyakorisága attól függ, hogy milyen gyakran használjuk a láncfűrészt. Általában javasolt hetente egyszer vagy kétszer élezni a láncot, és minden használat előtt ellenőrizni az olajszintet és szükség esetén feltölteni.

        Az élezésre vagy kenésre utaló jelek között szerepelhet a nehezen vágható fa, a lassú vágássebesség, a rezgés vagy a láncforrás hangja. Érdemes figyelni ezekre a jelekre, és ha tapasztaljuk őket, érdemes elvégezni a szükséges karbantartási feladatokat.

        Válasz
    Hozzászólások hozzáadása