a marófejek olyan vágószerszámok, amelyekkel a kézi marógép vagy a helyhez kötött egység megmunkálja a különböző anyagok (fa, műanyag, fém) felületét. Mivel az elektromos szerszámot forgó mozgásra szánják, az alapalakja korong vagy henger alakú lesz. Ugyanakkor a szerszám vágóélét nagyon bonyolult módon lehet alakítani. A kézi marófejek többféle típusúak lehetnek. Ezek közül a leggyakoribbak a faipari munkákhoz szükségesek. A fából készült routereknek is megvan azonban a maguk osztályozása. Lássuk, milyen típusú marógépek alkalmasak fa felületek megmunkálására, és hogyan kell helyesen kiválasztani őket.
Nútvágó marógépek
Szükség esetén válasszon egy barázdát bármilyen mélységű vagy szélességű legyen is, a résmaró a megfelelő választás. Kialakítása lehetővé teszi, hogy ezt a műveletet mind a munkadarab lemezén (élén), mind annak peremén elvégezze. A horonymaró malmot főként az alkatrészek összeillesztésére használják a tenonon. A vonalzó vonalzóját követő marószerszámok használatával bármilyen szélességű egyenes rések vághatók.
Vágómarók
Lehetővé teszi, hogy bizonyos horonyformákat hozzon létre, hasonlóan a alakos zárójelek. A szerszám nemcsak hornyokat illeszt a munkadarabra, hanem megváltoztatja az élbordák formáját is. Ha a munkadarab lemezén összetett mintákat készít, először egy egyenes marót (résmarót) kell használni. Ez megkönnyíti a jövőben a szerelvény igazítását.
A következő ábrák a horonyvágó-vágók főbb fajtáit mutatják be.
Szerkezeti
Ez a szerszámhegy fecskefarkú hornyot vagy fordított „T” alakot készít.
Ezt a csatlakoztatási módszert tartják az egyik legmegbízhatóbbnak, mivel az ütközőket az azonos alakú hornyokba nyomják, és más módszerrel nem lehet őket szétválasztani.
Formavágók
Lekerekített vágóéllel rendelkezik. Ha a nyílás végében lévő vágásban nézzük a nyílást, akkor úgy fog kinézni, mint a falon lévő nyílás „U” betű.
A marókat a fából készült tárgyak éleinek és végeinek dekoratív vágására, a munkadarab lemezén bonyolult minták vagy a tárgy lemezén és szélein különböző hornyok kialakítására használják.
Az egyenes élű marókat akkor használják, ha tiszta alapon téglalap alakú horonyra van szükség, pl, Ajtózárak és zsanérok bevéséséhez.
Élmarók
A legtöbb esetben az élmarók nyomócsapágy. Lehetővé teszi a szerszám vezetését a sablonon, a munkadarab szegélyezésével és szegélyezésével.
Halftrack
A szerszám félköríves kiemelkedést hoz létre a munkadarabok szélein.
Befejező vágókések
Kör alakú hornyokhoz vagy a munkadarab belső sugarainak vágásához.
A gyémánt végmarók egy vagy két axiális csapággyal vannak felszerelve a szerszám csavarodásának megakadályozása érdekében.
Kúp
Használhatók kúpvágók:
- Egy munkadarab sarkának lekerekítése;
- A munkalap szélének díszítésére;
- A munkadarab bordáin szögletes vágást készíthetünk, mielőtt összeragasztjuk őket (sokszög alakú formák készíthetők).
Furatvágók
Alkalmazható negyedelés és téglalap keresztmetszetű hornyok. A csuklós csapágyazás lehetővé teszi, hogy a marógépet egyenes és íves munkadarabokon is lehessen használni.
Szintén ebbe a kategóriába tartozik tárcsavágó. Arra használják, hogy a munkadarabba egy hornyot vágjanak, amelybe egy T alakú PVC él illeszkedik.
A címen dupla vágó az elemek közötti távolság a munkadarab vastagságának megfelelően változtatható. A két elemnek köszönhetően a munkadarab megmunkálása egy menetben, mindkét oldalon egyidejűleg történik.
Egyenes
Az egyenes élmarót (túlfutó vagy végmaró) a munkadarabok végeinek megmunkálásakor vagy a munkadarab felülete és éle közötti tökéletes 90°-os szög kialakításakor használják. A csapágyat a szerszám tetejére vagy aljára lehet felszerelni.
Alsó csapágyazási pozíciók esetén a sablon a munkadarab alatt, felső csapágyazási pozíciók esetén a munkadarab felett helyezkedik el.
Kombinált marók
A munkadarabok összeillesztése hatékonyabb, ha kombinált szerszámokat használnak. Ezek a marótípusok egyidejűleg nyelv- és horonyelemekből állnak: ennek a kialakításnak köszönhetően mindkét profil egyetlen marási menetben előállítható. Ennek eredményeképpen a ragasztandó él területe megnövekszik, ami pozitív hatással van a kötés szilárdságára.
Keretek
A homlokmarók összetett szerszámok. Az összes vágóelem az alapra kerül, és a mesterember a kívánt sorrendben helyezheti el őket. A dugattyúvágók a következő alkatrészekkel rendelkeznek:
- bázis;
- vágóelemek;
- csapágy;
- mosógép;
- Rögzítőanya.
A vágóelemek elrendezésének megváltoztatásakor nem kell kivenni a szárat a gép fogócsapjából. Egyszerűen csavarja ki a szerszám alján lévő rögzítőket, és az összes alkatrész eltávolítható. Köszönöm összecsukható szerkezet a szerszám mérete nem változik, és a szerszám újbóli beállítása nem szükséges.
horony szegecsek
A készlet 2 vágót tartalmaz, egyet hornyoláshoz, egyet pedig véséshez.
Univerzális
A szerszám áthaladása után 2 olyan síkot kapunk, amelyek teljesen kompatibilisek egymással, egy horonnyal és egy kapoccsal rendelkeznek. Mindkettő egymáshoz képest ferdén helyezkedik el.
A gép használható hosszanti illesztési munkákhoz (panelgyártás) és végillesztési munkákhoz is.
A kombinált lemezeket szögletes kötésekhez is használják, lehetővé téve a kötések előkészítését 45 fokos szögben.
Meg kell jegyezni, hogy ugyanezt a kombinált vágógépet használják a tömörítendő munkadarabok megmunkálásához. A zseniális osztott keret kialakítása biztosítja a maximális illesztési minőséget, és rengeteg időt takarít meg, mivel nem kell szerszámot cserélni.
Ábra marógépek
Az eszköz használata a panelek gyártása során, nevezetesen az alkatrészek díszítő szegélyezésére. Minden tűzőberendezésnek van egy nyomócsapágya, amely alulról van rögzítve. Nem csak szögletes munkadarabokhoz, hanem alakos munkadarabokhoz is alkalmas. Tudni kell, hogy a keretmaró szerszámok átmérője 50-70 m; ezért a hatékony használatukhoz legalább 1500 watt teljesítményű gépre van szükség. Ez a fajta rögzítés meghaladja a hazai routerek képességeit.
Az ajtók kézi maróval történő marásához (konyhai frontokhoz) egy speciális, háromrészes készletre van szüksége.
A fent említett felszerelési típusokon kívül sok mester használja a következőket is önmetsző vágókések. Ezek általában szabványos asztali fúrók, amelyeket speciális módon újraéleznek. A videóban megtudhatja, hogyan végezze el ezt otthon.
A faipari vágószerszám kiválasztásának kritériumai
A kézi szerszámhoz való fafaragó kiválasztásakor a következő szerszámparamétereket kell figyelembe venni.
Átmérő és szárméret
Felhívjuk figyelmét, hogy egyes külföldi tűzőgépgyártók a szár átmérőjét a következő értékkel adhatják meg hüvelykben. A legtöbb esetben, ha a gépre egy fogócsapszeg-fogó van felszerelve, nem okoz gondot a szerszámok felszerelése, feltéve természetesen, hogy a fogócsapszeg átmérője megfelel a szár átmérőjének.
fontos tudni, hogy a kézi szerszám tokmánya nem egy fúrógép tokmánya, amely különböző átmérőjű szerszámok befogására használható. A tokmány belső átmérőjének szigorúan illeszkednie kell a szerszám szárának átmérőjéhez. Nehézségek merülhetnek fel, ha 1/2ʺszárat (12,7 mm) vásárol, és megpróbálja behelyezni egy 12 mm átmérőjű hüvelybe. Ugyanakkor egy 6 mm átmérőjű szárat 1,4 mm-rel (6,35 mm) könnyedén be lehet szorítani a fogócsőben.
Vásárlás előtt, különösen egy drága marógép esetében, ellenőrizze a gép kézikönyvét, és tudja meg, hogy milyen fogókulcsot használnak rajta.
Szárhossz a szerszámozás szintén nagy jelentőséggel bír. Nem mindegyik rendelkezik hosszú szárral, és néha ezek nem elég nagyok ahhoz, hogy a szerszámot mély mélyedésekben lehessen használni, például. A gép asztal alatti rögzítésekor hosszú szerszámszárakra is szükség lehet. Ebben az esetben általában a router kiterjesztés, amelyet a gép fogócsapjába szorítanak be.
Ez gyémántvágók, amelyek kiemelkednek alacsony kopási tulajdonságaikkal. Gyémántpor több rétegének szinterezésével készülnek. A többszörös bevonatok meghosszabbítják a szerszám élettartamát, mivel a csiszolószemcsék új rétegei helyettesítik az elhasználódottakat, amelyek a szerszám élettartama alatt a helyükön maradnak.
Fémvágók
A fém kézi marógépekhez nem állnak rendelkezésre speciális szerszámok. Általában a kézművesek szerszámgépekhez tervezett szerszámokat használnak, megfelelő szárátmérővel. A végmarókat leggyakrabban kézi marógépeken használják hornyok készítésére. Tudni kell azonban, hogy a marógép egy nagy fordulatszámú gép, amely nem nagyon alkalmas a végvágásra. Ezért a fémet minimális, csak néhány tized milliméter vastagságú rétegben, több menetben kell eltávolítani. A következő képen egy fém spirálvágógép látható.
- Kúpos (60°). Használja süllyesztéshez.
- Kúpos, lekerekített kúpok. Alkalmas hézagolt hegesztésekhez, hegesztési kötésekhez, síkbeli munkákhoz.
- Ovális. A lyukak vágására és növelésére, valamint a munkadarabok sarkaiban lévő hegesztési varratok kiegyenlítésére szolgálnak.
- Gömb alakú. A munkadarab-készlet használható furatvágáshoz, félköríves csuklós csuklós és hornyolós munkához.
- Gömb-kúp alakú lekerekített. A belső sugarú felületeket megmunkálják.
- Hengeres, sima felületű. Kontúrozáshoz, hegesztési varratok, élek, peremek, ferdítés és sorjázás eltávolításához használható.
Kézi marófejek
A készülékhez tartozó különböző tartozékok fő célja a gép funkcióinak bővítése. Néhány tartozékot a géphez mellékelnek, de más kúpos adaptereket meg kell vásárolni vagy kézzel kell elkészíteni.
Párhuzamos megállás
Ez a lámpatest a következő színekben kapható standard bármelyik útválasztó.
Az iránytűk
A gép alapjához van rögzítve, és a következők előállítását teszi lehetővé radiális marás és körbefúrás.
barázdázás
Hasítékoláshoz Az alábbi ábrán látható marófejek meghatározott szélességűek.
A hornyos-nyelves rögzítés a következőképpen működik:
- a munkadarabot az áramszedőbe szerelt egység alá helyezik;
- A másolandó dísz vagy minta a másolóberendezéstől megfelelő távolságra helyezkedik el;
- Az áramszedő mutatóját a kiindulási helyzetbe kell állítani, majd a gép motorját be kell kapcsolni;
- minden mintavezető mozgást pontosan átad a marógépnek, és a marógép a kívánt minta másolatát vágja a munkadarabba.
Gyűrűk és sablonok másolása
A másoló persely elsősorban a sablon védelmére szolgál a szerszámpengékkel szemben. Ezenkívül a másológyűrű a sablon széle körül mozogva átviszi annak összes alakját a marógépre, amely a rögzítőelem alatt megmunkálja a munkadarabot.
Forgótestek megmunkálása
Ezzel az egyszerű tartozékkal kereszt- és hosszirányú hornyokat vághat hengeres munkadarabokba (esztergált asztallábak, oszlopok, korlátok).
Ennek a rögzítésnek a használata lehetővé teszi, hogy a szegecsek között egyenlő távolságot tartson, ami lehetővé teszi az alkatrészek tökéletes összeillesztését.
horony horony rögzítés
A horony és a hornyolt illesztés a leggyakrabban használt eszköz az asztalosiparban.
De mint a gyakorlat mutatja, a legtöbb kézműves inkább a maróasztalokat készíti el saját kezűleg, mivel egyszerű felépítésűek. A maróasztal vastag rétegelt lemezből vagy 16 mm vastag öntött forgácslapból készülhet.
Ez az overlay lehetővé teszi, hogy a meglévő ajtókat szétszerelés nélkül, sablonok használata nélkül díszítse.
Hogyan élezzük meg a motoros talajmarót otthon
Az élezőt csak akkor szabad élezni, ha a kormot és a szennyeződéseket eltávolították a vágótestről és a vágóelemekről. Jobb, ha erre a célra speciális tisztítófolyadékot használ (az alábbi képen látható).
Durva élezéshez nagyobb köveket használnak. A penge megmunkálását azonban mindig a legfinomabb csiszolóanyaggal történő polírozással kell befejezni.
A vágógép élezéséhez a következőképpen járjon el
- Helyezze a rudat az asztal szélére, és nedvesítse meg vízzel. Ha szükséges, rögzítse a rögzítést;
- helyezze a csiszolót a kőre úgy, hogy a vágóél teljes hosszában érintse a követ;
- Vezesse a vágógépet egyenletes nyomó mozdulatokkal egyenletesen a csiszolódeszkán, és időnként nedvesítse meg vízzel;
- Az elektromos szerszám minden egyes pengéjénél ugyanannyi mozdulatot végezzen, hogy a ferdítés egyenletes legyen.
Ha az élezésre előkészített szerszámon nyomócsapágy van, ezt a folyamat megkezdése előtt el kell távolítani.
Ha csak lehet, természetesen a legjobb, ha a vágógépet megélezteti egy szakmai műhelyben, ahol precíziós berendezésekkel állítják helyre. Ez az eljárás olcsó, ha összehasonlítjuk a gyémánt kövek költségével.
Kérem, tudná valaki megmondani, hogy melyik bérgép kölcsönzőnél lehetne megtalálni a legkülönfélébb hidegmaró és kézi marógép tartozékokat? Köszönöm szépen!