A főzőkészülékek gyártói nem hagyták figyelmen kívül az egészséges tejtermékek rajongóit. A joghurtkészítő nemcsak joghurtot, hanem más egészséges ételeket, például ryazhenka és túró készítését is lehetővé teszi. Manapság egyre népszerűbbek a beépített termosztáttal ellátott joghurtkészítők. Ez kétségtelenül nagyon hasznos kiegészítő, de vajon tényleg szükséges-e a készülékhez??
Ezek a módszerek kissé trükkösek lehetnek – de segíthetnek elkerülni a bosszúságot. Természetesen az ideális megoldás még mindig egy házon belüli érzékelő használata lenne, de ilyen otthoni készüléket nehéz találni a piacon.
A hőmérséklet-érzékelő hátrányai
Nyilvánvaló előnyei mellett a beépített hőmérséklet-érzékelő bizonyos meghibásodások oka is lehet. Vannak például olyan kovászfajták, amelyek rosszul reagálnak a hőmérséklet természetellenes csökkenésére. Más szóval, az ilyen adalékanyagokat tartalmazó tejből készült joghurtnak fokozatosan lehűlni Az előkészítés után a tejnek bizonyos időre van szüksége, hogy megérjen.
Néhány kovászos indító nem tolerálja a hőmérsékletváltozást a működés során: a laktobacillus baktériumoknak a főzés során állandó melegítésre van szükségük.
A fentieken kívül a termosztát bármilyen törése vagy meghibásodása a termék elkerülhetetlen romlását eredményezi. Az alacsony, vagy éppen ellenkezőleg, a túlzott hő megzavarhatja a mikroorganizmusok fejlődését. Bár a joghurtkészítők napról napra egyre népszerűbbek, alaposan át kell gondolni a vásárlást. Ennek a készüléknek a kialakítása még egy kis munkát igényel, ezért a felhasználó részéről némi erőfeszítést igényelhet.
Van-e szüksége hőmérséklet-szabályozóra a joghurtkészítőjéhez? Biztosíthatja-e a joghurtban a pontos hőmérsékletet anélkül, hogy külön eszközt kellene vásárolnia?